Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Wałbrzycha odchodzi. Przez korupcję

0
Podziel się:

Po aferze z kupowaniem głosów w mieście trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory.

Prezydent Wałbrzycha odchodzi. Przez korupcję
(PAP/Grzegorz Hawałej)
bEJXBVWZ

W mieście trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory prezydenckie. Na razie nie wiadomo, kogo wystawi Platforma Obywatelska.

Decyzja prezydenta miasta związana jest z orzeczeniem świdnickiego sądu, który uznał, że jesienią ubiegłego roku podczas wyborów samorządowych w Wałbrzychu handlowano głosami, i unieważnił drugą turę wyborów prezydenckich - donosi _ Gazeta Wyborcza _.

Według świadków zamieszanych w proceder za pieniądze i alkohol głosy kupowano na kandydatów Platformy, w tym prezydenta Kruczkowskiego. On sam po wybuchu afery zapewniał, że z handlem głosami nie miał nic wspólnego i o nim nie wiedział. Zadeklarował, że jeśli korupcja wyborcza zostanie potwierdzona, jest gotów zrezygnować ze stanowiska.

bEJXBVXb

_ Pomimo przysługującego mi prawa odwołania od decyzji sądu pierwszej instancji i pewności, że zawsze postępowałem uczciwie, postanawiam złożyć rezygnację z urzędu prezydenta miasta. Ci, którym naprawdę zależy na Wałbrzychu zrozumieją moją decyzję. Jestem przekonany, że robię to, co najlepsze dla miasta _ - napisał Kruczkowski.

Dodał, że tylko nowe wybory dają szansę na całkowite oczyszczenie sytuacji w Wałbrzychu; w tym przypadku - jego zdaniem - nie ma miejsca na _ półśrodki _. Ponadto Kruczkowski oczekuje, że w kolejnych wyborach organy państwa skutecznie zabezpieczą uczciwość wyborów. Poprosił również o wsparcie i nadzór nad głosowaniem organizacje społeczne.

Kruczkowski napisał, że od początku uważał, że sprawa kupowania głosów powinna być wyjaśniona przez prokuraturę i sąd, nie przez polityków. Dlatego - jak zaznaczył - wstrzymywał się z komentarzem i wierzył w jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy na drodze prawnej.

_ Niestety, ostatnie sprzeczne orzeczenia sądu nie służą ostatecznemu wyjaśnieniu sytuacji. Uważam, że legitymacja prezydenta miasta nie może być już dłużej przez nikogo podważana. Wałbrzych ma jeszcze wiele problemów i spraw, które prezydent miasta powinien skutecznie rozwiązywać przy poparciu Rady Miejskiej i mieszkańców _ - napisał Kruczkowski.

bEJXBVXh

Świdnicki sąd trzykrotnie zajmował się rozpatrywaniem protestów wyborczych dotyczących wyborów w Wałbrzychu. Składali je kandydaci na prezydenta Wałbrzycha: Patryk Wild (Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk) - domagał się powtórzenia wyborów do rady miasta, powiatu i prezydenckich oraz Mirosław Lubiński (niezrzeszony) - chciał powtórki tylko II tury wyborów. W I turze wyborów prezydenckich Lubiński wygrał z Kruczkowskim. Obaj kandydaci uważali, że podczas wyborów doszło do korupcji wyborczej, głównie na rzecz polityków PO.

Świdnicki sąd dwukrotnie orzekał, że w trakcie wyborów nie doszło do korupcji wyborczej i wybory w Wałbrzychu są ważne. Sąd zmienił zdanie dopiero za trzecim razem - pod koniec kwietnia - gdy Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nakazał świdnickim sędziom rozpatrzeć ponownie protest Wilda.

bEJXBVXi

Sąd apelacyjny nakazał m.in. przesłuchać świadków, których Wild zgłaszał wcześniej, a którzy w prokuraturze świdnickiej usłyszeli zarzuty kupowania głosów wyborczych. Ponadto SA nakazał przyjrzeć się toczącym się w tej sprawie postępowaniem.

Ostatecznie 29 kwietnia Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał, że wybory prezydenckie w Wałbrzychu są nieważne i wygasił mandat prezydentowi. Jednocześnie nakazał powtórzyć jedynie II turę wyborów prezydenckich. Ponadto sąd unieważnił wybory do Rady Miasta w okręgu nr 5 i wygasił mandaty: Jerzemu Krzyżanowskiemu (SLD), Stefanosowi Ewangielu (PO), Piotrowi Kwiatkowskiemu (PO), Beacie Micha (PiS), Sylwestrowi Bernatowiczowi (KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa).

Sąd nie zdecydował się powtórzyć całych wyborów, bowiem nie doszukał się podstaw do ich unieważnienia. Zdaniem sądu nie ma potrzeby powtarzać I tury wyborów prezydenckich, bowiem wygrał ją, mimo korupcji wyborczej, Lubiński.

Natomiast w odniesieniu do II tury, powołując się na zeznania świadka Roberta S. sąd przyznał, że skala kupowanych głosów była dużo większa i mogła zaważyć na wyniku wyborów. Z zeznań Roberta S., które złożył przed sądem, wynikało że podczas II tury wyborów, kiedy to _ pracowali parami _ jego para i jeszcze trzy inne nakłoniły do głosowania na Kruczkowskiego ok. 800-900 osób. Tymczasem Kruczkowski w II turze wygrał z Lubińskim 325 głosami.

bEJXBVXj

Unieważniając wybory do rady miasta w okręgu nr 5 sąd przyznał, że wybory należy powtórzyć ze względu na Ewangielu (wyraził zgodę na publikację nazwiska), albowiem gdyby nie korumpowano wyborców i nie nakłaniano, żeby oddawali głosy na Ewangielu, to _ lista w tym okręgu mogłaby wyglądać zupełnie inaczej _.

Tymczasem niezależnie od orzeczeń sądu Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi od 10 grudnia śledztwo dotyczące korupcji wyborczej. Prokuratura wszczęła śledztwo na podstawie materiałów przekazanych jej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory postawiono zarzuty kupowania głosów na rzecz PO 11 osobom.

W połowie lutego zarzuty usłyszał m.in. Ewangielu, który zaraz potem zrezygnował z szefowania Wałbrzyskiemu Związkowi Wodociągów i Kanalizacji. Wcześniej Ewangielu zawiesił członkostwo w PO po tym, jak na jaw wyszły nieprawidłowości podczas II tury wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Po postawieniu mu zarzutów zarząd dolnośląskiej PO rozwiązał struktury partii w Wałbrzychu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t138426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;powtorka;wyborow;w;walbrzychu;druga;tura;uniewazniona,211,0,820435.html) Będzie powtórka wyborów w Wałbrzychu. Druga tura unieważniona Unieważniając wybory, sąd wygasił mandat prezydenta miasta Piotra Kruczkowskiego z PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15;glosow;za;300;zl;walbrzyska;afera;wyborcza,191,0,788415.html) 15 głosów za 300 zł? Wałbrzyska afera wyborcza Śledztwo będzie przedłużone o kolejne trzy miesiące.
bEJXBVXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)