Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karimow
05.12.2011 18:29

Prezydent Uzbekistanu chce skrócenia swojej kadencji

Przez wprowadzenie pięcioletnich kadencji prezydent Uzbekistanu może obejść konstytucyjny zakaz sprawowania urzędu prezydenckiego przez tę samą osobę przez więcej niż dwie kadencje siedmioletnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

*Izba wyższa uzbeckiego parlamentu zaaprobowała poprawkę do konstytucji skracającą kadencję prezydencką z siedmiu do pięciu lat. *

Prezydentem Uzbekistanu od czasów, kiedy kraj był republiką radziecką, jest Isłam Karimow. Inicjatorem skrócenia kadencji był sam Karimow, którego obecna kadencja - druga z siedmioletnich - kończy się za dwa lata.

Jak pisze agencja Reutera, Karimow od ponad dwóch dekad rozszerza swoją władzę dzięki zmianom prawnym, akceptowanym przez posłuszny parlament, a dzięki skróceniu długości kadencji zyskuje czas na wybór swego sukcesora na stanowisku.

Według części obserwatorów poprzez wprowadzenie pięcioletnich kadencji Karimow może obejść konstytucyjny zakaz sprawowania urzędu prezydenckiego przez tę samą osobę przez więcej niż dwie kadencje siedmioletnie.

73-letni Karimow, były pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, był też jego prezydentem (przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR) przez kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości (w sierpniu 1991 roku) przez Uzbekistan; stanowisko prezydenta wolnego kraju sprawuje od 29 grudnia 1991 roku.

O Uzbekistanie czytaj w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: karimow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz