Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent ułaskawił skazanych za lincz we Włodowie

0
Podziel się

Lech Kaczyński ustanowił wobec ułaskawionych 10-letni okres próby.

Prezydent ułaskawił skazanych za lincz we Włodowie
(prezydent.pl/GFDL)
bEhIUhnp

Prezydent ułaskawił w piątek braci Winków, skazanych za tzw. lincz we Włodowie - poinformował prezydencki minister Andrzej Duda. Trzej bracia Winkowie poprosili Lecha Kaczyńskiego o ułaskawienie.

Mirosław, Krzysztof i Tomasz Winkowie zostali prawomocnie skazani na 4 lata więzienia za zabójstwo w 2005 roku agresywnie zachowującego się sąsiada Józefa C.

Duda poinformował, że prezydent zdecydował o ustanowieniu wobec ułaskawionych 10-letniego okresu próby.

bEhIUhnr

_ - Akt łaski w formie warunkowego zwolnienia z odbycia kar pozbawienia wolności oznacza, że w przypadku niewłaściwego postępowania ułaskawionego w ustalonym okresie próby, której warunki określa sąd, a zwłaszcza w przypadku popełnienia nowego przestępstwa nastąpi zniesienie skutków aktu łaski, a objęta nim kara podlegać będzie wykonaniu _ - czytamy w komunikacie umieszczonym na stronach Kancelarii Prezydenta.

_ - Prezydent miał na względzie szczególność tej sytuacji, ludzi, którzy znaleźli się pod wielką presją, odczuwali wielkie niebezpieczeństwo, które zagraża ich rodzinie _ - wyjaśnił Duda.

Prezydencki minister zaznaczył, że nie można pochwalać tego co zrobili bracia Winkowie. _ - Ten czyn jest absolutnie naganny, ale trzeba brać pod uwagę to, w jakiej sytuacji znaleźli się ci ludzie. Każdy chce bronić własnej rodziny _ - podkreślił Duda.

_ - Pan prezydent zdecydował, o tym, że skorzysta z prawa łaski, bo chce, żeby ci ludzie spędzili święta spokojnie z rodzinami _ - dodał minister.

bEhIUhnx

| Do linczu we Włodowie doszło 1 lipca 2005 roku. Z rąk sąsiadów zginął wówczas recydywista Józef C. Mieszkańcy wsi i skazani w tej sprawie przez kilka lat utrzymywali, że do linczu doszło, ponieważ C. zagrażał wsi, biegał po ulicach z maczetą, ale Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że te tłumaczenia nie znajdują odzwierciedlenia w aktach sprawy. Sąd apelacyjny potwierdził jednak, że w dniu linczu policja nie zareagowała właściwie na prośby mieszkańców Włodowa o interwencję i nie wysłała na czas radiowozu - odpowiedzialni za to dwaj funkcjonariusze zostali prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu. |
| --- |

bEhIUhnS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)