Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
starachowice
30.08.2011 17:46

Prezydent Starachowic nie przyznaje się do winy

Prokuratura zarzuciła Wojciechowi B., że przyjął łącznie 96 tys. złotych łapówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Krakowski sąd aresztował na trzy miesiące podejrzanego o korupcję prezydenta Starachowic Wojciecha B. Wniosek w tej sprawie złożyła prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Prokuratura zarzuciła Wojciechowi B., że przyjął łącznie 96 tys. złotych łapówek. Postawione mu zarzuty korupcyjne mają związek z działalnością spółek komunalnych w Starachowicach w latach 2008-2010. W prokuraturze Wojciech B. nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Także przed sądem nie przyznał się do zarzutów. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował go na trzy miesiące.

Prezydent Starachowic został zatrzymany wczoraj przez CBA na polecenie krakowskiej prokuratury. Zatrzymano także przedsiębiorcę Mariana S. oraz Justynę B. - pracownicę urzędu miejskiego w Starachowicach. Podejrzany o wręczenie łapówki przedsiębiorca Marian S., początkowo nie przyznawał się do zarzutu. Dziś w sądzie nieoczekiwanie zmienił stanowisko.

_ - Podejrzany przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia. Sąd zastosował wobec niego areszt warunkowy - jeżeli w ciągu 14 dni wpłaci 50 tys. zł poręczenia majątkowego, odzyska wolność _ - powiedziała naczelnik wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej prok. Katarzyna Płończyk.

Justyna B., której postawiono zarzuty korupcyjne mające związek z łapówkami, w tym pośrednictwo w ich przekazywaniu, nie przyznała się do winy i złożyła krótkie wyjaśnienia. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 9 tys. zł.

Wojciech B. jest prezydentem Starachowic drugą kadencję. Wywodzi się z PiS, ale w ubiegłorocznych wyborach kandydował z własnego komitetu Forum 2010, który oprócz listy do starachowickiej rady miasta wystawił też własnych kandydatów do rady powiatu. B. uzyskał największe poparcie - ponad 64 procent głosów - spośród wszystkich czterech prezydentów wybranych w Świętokrzyskiem.

Według Beaty Kempy, szefowej świętokrzyskiego PiS, B. nie należy już do tej partii. _ - Zgodnie z własnym życzeniem został skreślony - 25 sierpnia - z listy jej członków, po tym, jak w toczącej się kampanii wyborczej poparł starachowicką kandydatkę do Sejmu z listy PSL Jolantę Kręcką _ - poinformowała Kempa. Dodała, że oprócz B. skreślono 12 innych osób, które wraz z nim domagały się usunięcia z listy kandydatów PiS do Sejmu posła Krzysztofa Lipca - powiatowego lidera PiS w Starachowicach.

Obowiązki prezydenta Starachowic przejął wiceprezydent Sylwester Kwiecień. Kwiecień poinformował, że do Urzędu Miejskiego nie dochodziły informacje o możliwych nieprawidłowościach w przetargach i w spółkach komunalnych. _ - Agenci CBA kontrolowali Zakład Energetyki Cieplnej. Byli też w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym oraz Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, gdzie rozmawiali z zarządami spółek, ale kontroli w takim znaczeniu jak w ZEC nie prowadzili. Nie prowadzili również kontroli w innych miejskich spółkach ani w magistracie _ - napisał wiceprezydent w komunikacie.

Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach Norbert Gross napisał, że na początku lipca CBA analizowało i weryfikowało dokumentację przetargową z lat 2008-2011, dotyczącą zamówień sektorowych w zakładzie. Wcześniej agenci CBA nigdy nie kontrolowali spółki.

O przeprowadzeniu tzw. badania przedkontrolnego przez CBA poinformował prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jarosław Kateusz. Sprawdzano dokumentację przetargową z lat 2008-2011, funkcjonariusze analizowali m.in. ostatni przetarg na zakup autobusów. Jak mówił prezes, ustnie poinformowano go, że w zakładzie nie stwierdzono nieprawidłowości.

Podobnie prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Robert Pastuszka informował, że funkcjonariusze CBA przeglądali dokumentację z przetargów z lat 2008-2010. Szef przedsiębiorstwa nie otrzymał żadnych informacji o wynikach kontroli. Była to pierwsza kontrola CBA w firmie - podał.

Czytaj więcej o sprawie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarzuty;korupcji;dla;prezydenta;starachowic,51,0,899379.html) Zarzuty dla prezydenta. Pójdzie do aresztu? Chodzi o działalnością spółek komunalnych w Starachowicach w latach 2008-2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t112022.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;starachowic;zatrzymany;przez;cba,213,0,899029.html) Afera starachowicka bis? Zatrzymania CBA Akcja agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma związek z kontrolami w miejskich spółkach.
Tagi: starachowice, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz