Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowe dowody osobiste
09.08.2012 10:46

Prezydent podpisał nowelę ustawy o dowodach osobistych

Bronisław Komorowski 8 sierpnia podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Umożliwia ona rejestrację danych o zmianie obywatelstwa w zbiorze PESEL oraz unieważnianie z urzędu dowodów osobistych osób, które utraciły polskie obywatelstwo.

Jak poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski 8 sierpnia podpisał nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizację Sejm uchwalił 13 lipca 2012 r. Ma ona wejść w życie 16 sierpnia 2012 r.

Poza rejestracją danych o zmianie obywatelstwa w zbiorze PESEL (i innych rejestrach centralnych) oraz unieważnianiem z urzędu dowodów osobistych osób, które utraciły obywatelstwo polskie, ustawa rozszerza katalog organów zobowiązanych do informowania gmin prowadzących ewidencję ludności oraz wydających dowody osobiste o ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Według ustawy _ dane o nabyciu lub utracie obywatelstwa polskiego wojewoda lub minister właściwy do spraw wewnętrznych, każdy zgodnie ze swoją właściwością wynikającą z ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim, przekazuje niezwłocznie do organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego osoby, której dotyczy zmiana, a w przypadku braku miejsca pobytu stałego osoby - do organu właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące oraz do organu, który wydał dowód osobisty _.

W przepisach uwzględniono też nowe zasady utraty ważności dokumentu paszportowego. Dotychczas następowało to z dniem podjęcia przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez posiadacza dokumentu paszportowego; po zmianie - z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez posiadacza dokumentu paszportowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą ograniczyć innym dostęp do zawodu Notariusze chcą zwiększyć bezpieczeństwo klientów swych kancelarii. W tym celu przygotowują nowelizację prawa o notariacie.
Korzystasz z Facebooka? Możesz łamać prawo Portal próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność administratora danych osobowych.
Mają pomysł jak ochronić działkowców SLD do połowy października chce złożyć w Sejmie projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Tagi: nowe dowody osobiste, dowody, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz