Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Nigerii zarządził operację na pełną skalę przeciwko Boko Haram

0
Podziel się:

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan zapewniał rodziców uprowadzonych w połowie kwietnia przez islamistów 219 uczennic, że zostaną one uwolnione.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan
Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan (AP/Fotolink/East News)

Przemawiając w telewizji z okazji Dnia Demokracji Nigerii prezydent powiedział, że wydał zgodę na użycie zgodnie z prawem przez siły bezpieczeństwa wszelkich koniecznych środków w celu pokonania islamistów z Boko Haram, którzy działają na północnym wschodzie.

_ - Jestem zdeterminowany, żeby chronić demokracji, naszej jedności narodowej i politycznej stabilności, prowadząc totalną wojnę z terroryzmem _ - podkreślił. - _ Zapewniam was, że ci bandyci zostaną wypędzeni. Nie stanie się to przez noc, ale nie będziemy szczędzić wysiłków, żeby osiągnąć ten cel _ - podkreślił.

Nie wiadomo na razie, co taka ofensywa miałaby za sobą pociągać, zważywszy, że północny wschód kraju od roku jest objęty stanem wyjątkowym i operacją wojskową na pełną skalę - zauważa Reuters. Ponadto nigeryjskie siły są ogromnie przeciążone walkami.

14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili 276 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - wynika z najnowszych informacji podanych przez władze w tym tygodniu. Łącznie 57 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostaje 219 dziewcząt.

Stan Borno od długiego czasu jest areną walk sił rządowych z Boko Haram. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy islamiści nasilili ataki w ramach trwającej od pięciu lat kampanii mającej doprowadzić do wydzielenia państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Od 2009 r. w rebelii zginęły tysiące osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Napastnicy z Boko Haram zastrzelili 29 osób Zniszczono większość budynków w wiosce, w tym spichlerz - podała policja.
Prezydent Francji: To zagrożenie dla Afryki Hollande mówił o "wielkim zagrożeniu" ze strony Boko Haram ze względu na "udowodnione powiązania z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQIM) i innymi organizacjami terrorystycznymi".
Są informacje o porwanych dziewczynkach Gubernator prowincji Borno Kaszim Szettima twierdzi, że porwane dziewczynki były w ostatnich dniach widziane
Francja chce szczytu w sprawie Nigerii Ugrupowanie to porwało w zeszłym miesiącu ponad 300 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)