Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Francji wdzięczny Polakom za poświęcenie

0
Podziel się:

- Polska nie jest dla Francji sojusznikiem, Polska nie jest partnerem w Unii Europejskiej, Polska jest przyjacielem. Niech żyje Polska - podkreślał Hollande.

Prezydent Francji wdzięczny Polakom za poświęcenie
(PAP/Jacek Turczyk)

Podczas walk w Normandii polskie oddziały odegrały olbrzymią rolę. Tak mówił prezydent Francji Francois Hollande podczas uroczystości na cmentarzu polskich żołnierzy w Urville-Langannerie w Normandii.
Aktualizacja 20:50

- _ Polscy bohaterscy żołnierze walczyli z zaciętością przeciwko oddziałom SS i uniemożliwili armii niemieckiej wycofanie się _ - mówił prezydent Francji.

Wyraził też wdzięczność Francji za poświęcenie ze strony Polski i przekonywał, że starcia w Normandii oznaczały początek końca II wojny światowej. Prezydent Hollande przypomniał też historyczne związki Polski i Francji.

- _ Polska i Francja wiedzą czym jest wolność i zawsze oba kraje walczyły jeden u boku drugiego, a pamięć o tym zobowiązuje. Polska nie jest dla Francji sojusznikiem, Polska nie jest partnerem w Unii Europejskiej, Polska jest przyjacielem. Niech żyje Polska _ - podkreślał Hollande.

Prezydent podkreślił też, że teraz nowe generacje muszą nieść pokój i budować to, co żołnierze walczący na północy Francji nieśli w duchu - żeby walczyć o wolność i godność ludzi.

Komorowski zaznaczył, że dzieje polsko-francuskiego braterstwa broni są długie i wyraził wdzięczność za przypomnienie tego fragmentu wspólnych żołnierskich losów, który wiąże się z operacją aliantów w Normandii. _ - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy się wtedy przyczynić do odzyskania przez Francję wolności _ - podkreślił prezydent.

_ - Dzisiejsze uroczystości na plażach Normandii, także tu na polskim cmentarzu, przypominają wielkie zwycięstwo świata demokracji i wolności nad światem zła, przemocy i lekceważenia dla ludzkich praw, praw Europejczyków _ - powiedział Komorowski.

Jak mówił, właśnie na plażach w Normandii można było zobaczyć, jak wielką siłę stanowi Europa dążąca do wolności i demokracji. _ Chciałem podziękować za przypomnienie tego, że przecież widać, jak trudno jest w porę zareagować _ - dodał.

Przypomniał, że żołnierze generała Maczka przeszli przez pół Europy, walcząc w II wojnie światowej, i po wielu walkach i długiej tułaczce oddali w Normandii życie za Francję. - _ Po ich losie widać, że warto w porę reagować na wszystkie zagrożenia dla wolności, zagrożenia dla niepodległości, bo reakcja nie w porę, spóźniona, powoduje, że zawsze wiążą się z tym o wiele, wiele większe koszty _ - oświadczył.

Komorowski podziękował też prezydentowi Francji, Francuzom, a także społeczności lokalnej za dbanie o groby polskich żołnierzy.

Hołd dla ofiar nazizmu i zobowiązanie pokoju dla przywódców

Prezydent Francji Francois Hollande złożył w przemówieniu z okazji 70. rocznicy lądowania w Normandii hołd aliantom, Armii Czerwonej i _ wszystkim ofiarom nazizmu _. Podkreślił, że przywódcy są zobowiązani do wysiłków na rzecz pokoju na świecie.

_ - Pochylamy głowy przed wszystkimi ofiarami nazizmu _ - mówił Hollande w czasie głównych międzynarodowych uroczystości na plaży Sword w Ouistreham. _ - 6 czerwca 1944 roku zdecydował się los ludzkości _ - dodał francuski prezydent, z uznaniem mówiąc o odwadze _ wszystkich tych młodych ludzi przybyłych z całego świata _, aby wziąć udział w operacji desantowej 70 lat temu.

Złożył również hołd Armii Czerwonej i przypomniał _ decydujący wkład _ oraz ofiarę ludzi dawnego Związku Radzieckiego dla wspólnego zwycięstwa.

_ - Chcę wspomnieć również odwagę Niemców, także będących ofiarami nazizmu, wplątanych w wojnę, która nie była ich _ - zadeklarował Hollande, przypominając o ciążącym na przywódcach świata zobowiązaniu do zapewnienia pokoju. _ (...) to spotkanie szefów państw i rządów jest także po to, aby służyć pokojowi i, tam, gdzie jest on zagrożony, aby znaleźć rozwiązania, aby konflikt nie przerodził się w wojnę _ - oświadczył gospodarz rocznicowych uroczystości.

Sformułował również ogólne wezwanie pod adresem ONZ o podejmowanie niezbędnych działań dla zapewnienia zbiorowego bezpieczeństwa. Zaapelował o _ tę samą wizję i odwagę _ przy zwalczaniu obecnych zagrożeń na świecie; wymienił wśród nich terroryzm, globalne ocieplenie i masowe bezrobocie.

W obrazowym, trwającym ponad 20 minut przemówieniu Hollande określił wydarzenia sprzed 70 lat mianem _ piekła ognia i stali _. Wezwał do wpisania plaż w Normandii na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kończąc przemówienie prezydent wezwał do budowania wolnego świata i _ dotrzymania obietnicy napisanej krwią walczących _.

W obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej, udział wzięło około 20 zachodnich przywódców, w tym prezydent USA Barack Obama, prezydent RP Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska królowa Elżbieta II, a także prezydent Rosji Władimir Putin.

Główne międzynarodowe uroczystości odbyły się w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Miały one pomieścić 9 tys. gości, w tym ok. 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat.

W składającym się z czterech aktów spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat wzięło udział kilkuset artystów.

Rankiem 6 czerwca 1944 r. ok. 130 tys. żołnierzy wojsk sprzymierzonych wylądowało w Normandii. Pod koniec lipca 1944 r. aliantów było tam już 1,5 miliona.

Straty po obu stronach przekroczyły 250 tys. zabitych i zaginionych. Dziesiątki tysięcy ofiar walk spoczywają na 26 cmentarzach wojskowych, amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, kanadyjskich i polskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Francji spotkał się z Poroszenką Ich rozmowa trwała kilkanaście minut.
Komorowski w orędziu zachęcał do reform Z przyjemnością rozpatrzymy każdy projekt, który prezydent skieruje do Sejmu - zadeklarował w środę szef klubu PO Rafał Grupiński.
Obama zakończył wizytę w Polsce. _ Stoimy ramię w ramię, teraz i zawsze, za wolność waszą i naszą! _ Warszawskie uroczystości 25. rocznicy wolnych wyborów zebrały przedstawicieli 50 państw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)