Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent chce, by uchwalano lepsze prawo

0
Podziel się:

- Zła ocena sposobu stanowienia prawa odbija się na zaufaniu do państwa - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent chce, by uchwalano lepsze prawo
(prezydent.pl/GFDLk)

Kancelaria Prezydenta nie wyklucza, że powstanie projekt ustawy całościowo regulującej zasady stanowienia prawa. _ - Zła ocena sposobu stanowienia prawa odbija się na zaufaniu do państwa _ - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

O planach Kancelarii powiedział prezydencki minister, szef doradców Bronisława Komorowskiego Olgierd Dziekoński.

W czwartek na temat systemu legislacji debatowali uczestnicy kolejnego spotkania w ramach Forum. Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że zła ocena sposobu stanowienia prawa odbija się na zaufaniu do państwa i systemu demokratycznego.

Zdaniem Dziekońskiego prezydent uważa, że _ obecny system stanowienia prawa nie jest najlepszy _ i podlega dosyć powszechnej krytyce z wielu stron.

Minister powiedział, że w związku z tym _ istnieje konieczność rozważenia zmian w tym systemie _, co - nie wykluczył - doprowadzi do powstania projektu ustawy regulującej zasady stanowienia prawa. Możliwe jest też - dodał - zaproponowanie konstytucyjnych zmian _ dookreślających _ te zasady.

Taki postulat, jak powiedział Dziekoński, pojawił się w trakcie czwartkowej debaty, choć - zaznaczył - zmiana konstytucji to sprawa, która musi podlegać _ szerokiej dyskusji _ i nie jest możliwa w tej kadencji parlamentu.

Minister podkreślał też, że ewentualne zmiany w systemie legislacyjnym powinny uwzględniać orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które mówi o tzw. _ zasadach przyzwoitej legislacji _.

_ - System stanowienia prawa to nie tylko normy prawne, ale w znaczącym stopniu także kwestia pewnego obyczaju i poczucia odpowiedzialności za sposób i jakość stanowienia prawa _ - podkreślił Dziekoński. Jak dodał, zdaniem prezydenta ta sprawa jest równie ważna jak normy prawne dotyczące legislacji.

Minister zapowiedział, że kolejnym etapem prac nad ewentualnymi zmianami w legislacji będzie powołanie zespołu roboczego, który przeanalizuje obowiązujące rozwiązania i zarekomenduje ewentualne zmiany.

W wyniku prac Forum Debaty Publicznej przy prezydencie powstał już projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów. Zakłada on m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.

Projekt - jak mówił w piątek Dziekoński - podlega obecnie społecznym konsultacjom. On sam - dodał - odwiedził w związku z tym osiem miast, gdzie uczestniczył w spotkaniach na temat prezydenckich propozycji, które w tej chwili są dopracowywane.

Według wstępnych planów Kancelarii, projekt ws. samorządów miał trafić do Sejmu na przełomie kwietnia i maja; tak się jednak nie stanie m.in. ze względu na trwające wciąż konsultacje. _ Chcielibyśmy, aby ten projekt został zgłoszony przez prezydenta i rozpatrzony jeszcze w tej kadencji parlamentu _ - zadeklarował Dziekoński. Oznacza to - dodał - że projekt musi trafić do Sejmu w czerwcu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t137795.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oswiadczenia;zamiast;zaswiadczen;wylom;w;biurokratycznym;murze,114,0,815730.html) Oświadczenia zamiast zaświadczeń. Wyłom w biurokratycznym murze Ustawa deregulacyjna ma uprościć kilkaset procedur. W kieszeniach obywateli zostanie około 6 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t137043.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;latwiej;przekazac;spadek;-;prezydent;podpisal;ustawe,69,0,808773.html) Będzie łatwiej przekazać spadek - prezydent podpisał ustawę Zmiany w Kodeksie cywilnym pozwolą m.in. na zapisanie konkretnego majątku konkretnym spadkobiercom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)