Notowania

bośnia i harcegowina
27.11.2013 21:20

Prezydent Budimir oskarżony o nadużycie władzy

Zarzuty dotyczą nielegalnego ułaskawienia osób skazanych m.in. za morderstwo, handel narkotykami i niepłacenie podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Herr Ziffer/CC/Wikimedia)

Zarzuty dotyczą nielegalnego ułaskawienia osób skazanych m.in. za morderstwo, handel narkotykami i niepłacenie podatków - podała prokuratura w Sarajewie.

Prócz prezydenta prokuratura oskarżyła sześć innych osób o zorganizowanie ułaskawienia bez podstaw prawnych. Nielegalne ułaskawienia miały dotyczyć 27 skazanych.

Oskarżenie musi jeszcze potwierdzić sąd. Prezydent może być usunięty ze stanowiska tylko przez Trybunał Konstytucyjny lub decyzją dwóch trzecich parlamentu federacji.

Oskarżenie jest kontynuacją sprawy przeciwko prezydentowi z pierwszych miesięcy tego roku. W kwietniu Budimir został zatrzymany wraz z 19 osobami ze swego otoczenia w ramach najrozleglejszego śledztwa antykorupcyjnego w ponad 20-letnich dziejach niepodległej Bośni i Hercegowiny. Chodziło właśnie o domniemane ułaskawianie przestępców w zamian za łapówki.

Jednak w maju Trybunał Konstytucyjny ocenił jego zatrzymanie jako nielegalne i nakazał zwolnienie prezydenta. Trybunał uznał, że nie ma powodu, by Budimir przebywał w areszcie w trakcie śledztwa.

Na mocy porozumienia z Dayton, które w 1995 roku zakończyło trzyletni krwawy konflikt zbrojny w Bośni i Hercegowinie, państwo to współtworzą trzy faktycznie niezależne jednostki terytorialne. Są nimi: federacja muzułmańsko-chorwacka, nieco ustępująca jej pod względem powierzchni Republika Serbska i etnicznie mieszany niewielki okręg wokół miasta Brczko, podległy rządowi centralnemu w Sarajewie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bośnia i Harcegowina wyludnia się? Ostatni spis z 1991 roku, na rok przed wybuchem wojny, wykazał 4,37 mln mieszkańców. Liczba ludności od tego czasu zmniejszyła się dokładnie o 585 441 osób.
Bośniaczka wygrała nietypowy konkurs piękności Jury oceniało ich zdjęcia, ale bez "pomocy" photoshopa - poinformowały bałkańskie media.
Podejrzany o zbrodnie wojenne złapany Bośniacka policja aresztowała muzułmańskiego deputowanego do parlamentu Bośni.
Tagi: bośnia i harcegowina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz