Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
25.10.2014 07:44

Prezydent przedłużył misję polskich żołnierzy w Rep. Środkowoafrykańskiej

Polski kontyngent - na mocy piątkowego postanowienia prezydenta - pozostanie w Republice Środkowoafrykańskiej od 1 listopada do 15 grudnia 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj postanowienie wydłużające okres udziału polskich żołnierzy w operacji wojskowej UE w Republice Środkowoafrykańskiej: od 1 listopada do 15 grudnia 2014 r. - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek, w operacji wojskowej UE w Republice Środkowoafrykańskiej brało do tej pory udział ok. 50 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Tak samo będzie po wydłużeniu misji.

_ Chodzi głównie o żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Do ich zadań należy głównie stabilizacja, zapewnienie bezpieczeństwa i typowe działania prewencyjno-policyjne _ - zaznaczył Walatek.

Polski kontyngent - na mocy piątkowego postanowienia prezydenta - pozostanie w Republice Środkowoafrykańskiej od 1 listopada do 15 grudnia 2014 r.

Operacja Unii Europejskiej jest prowadzona w rejonie Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, w ścisłej współpracy z władzami Republiki Środkowoafrykańskiej, z Unią Afrykańską, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Republiką Francuską. Ma na celu stabilizację sytuacji.

Do głównych zadań misji należy: osiągnięcie trwałej poprawy bezpieczeństwa w rejonie oraz zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej i stworzenie warunków do niesienia pomocy humanitarnej.

PKW tak jak dotąd będzie podczas tych działań podporządkowany dowódcy operacji Unii Europejskiej EUFOR RCA.

BBN poinformowało w piątek, że planowane wydatki związane z użyciem polskiego kontyngentu w tej operacji wyniosą w tym roku ok. 10 mln zł. Przedłużenie - jak zaznaczono - nie będzie skutkowało zwiększeniem planowanych wydatków.

Decyzja o ustanowieniu unijnej misji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej została podjęta przez szefów dyplomacji państw UE w lutym br. Koszty operacji EUFOR RCA oszacowano na 25,9 mln euro.

Żołnierze UE mieli pozostać w Bangi maksymalnie pół roku, nie licząc czasu wymaganego na przygotowanie operacji. Następnie mają przekazać swe zadania misji wojskowej, organizowanej przez kraje afrykańskie. Dowódcą misji został francuski generał dywizji Philippe Ponties. Operacja to efekt konfliktów między chrześcijanami a muzułmanami, które przerodziły się w pogromy religijne.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m324465.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gubernator-generalny-kanady-rozpoczal-wizyte,130,0,1644418.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gubernator generalny Kanady w Polsce David Johnston przyjeżdża do nas w trudnym dla Kanady momencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ograniczenia-co2-komorowski-polska-nie,122,0,1643898.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Polska nie może być karana za osiągnięcia" Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się do rozpoczynającego się jutro szczytu UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m244753.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskia-agencja-kosmiczna--prezydent-podpisal,154,0,1642138.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ile wydamy na Polską Agencję Kosmiczną? Znawcy sektora uważają, że Polska może się specjalizować np. w budowie małych satelitów, misjach eksploracyjnych czy instrumentach do obserwacji Ziemi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m123982.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/karta-duzej-rodziny-tematem-debaty-z-udzialem,219,0,1641947.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ta karta pomoże wielodzietnym rodzinom? Według ministra, potrzebne jest szybkie uchwalenie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, by na trwałe wpisać ją do polskiego porządku prawnego.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz