Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Gauck demonstruje brak zaufania do postkomunistów

0
Podziel się:

Komentując słowa prezydenta, tygodnik Der Spiegel pisze, że Gauck jest głową państwa, która się miesza do polityki, i że nie ma w tym niczego zdrożnego.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck
Prezydent Niemiec Joachim Gauck (Tohma/cc/wikipedia)

Prezydent Niemiec Joachim Gauck w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD w niedzielę wyraził wątpliwość co do wiarygodnego zerwania postkomunistycznej Lewicy z tradycją rządzącej do 1989 roku w NRD Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED).

W wywiadzie udzielonym ARD dziś z okazji zbliżającej się 25. rocznicy upadku muru berlińskiego Gauck odniósł się do możliwości objęcia przez polityka Lewicy Bodo Ramelowa stanowiska premiera w kraju związkowym Turyngia. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii zjednoczonych Niemiec.

_ - Czy partia, która wystawi premiera, rzeczywiście na tyle zerwała z poglądami, jakie miała SED, gdy ta prześladowała obywateli, że możemy jej w pełni zaufać? _ - pytał prezydent podczas rozmowy z ARD. Jak zaznaczył, ma problem z zaufaniem wobec niektórych osób w szeregach Lewicy. _ Ludzie, którzy przeżyli NRD i są w moim wieku, muszą się bardzo starać, żeby zaakceptować taki układ _ - powiedział pastor i były wschodnioniemiecki dysydent.

Komentując słowa prezydenta, tygodnik _ Der Spiegel _ pisze, że Gauck jest _ głową państwa, która się miesza do polityki, i że nie ma w tym niczego zdrożnego _. Zdaniem komentatora tym razem prezydent przekroczył jednak granicę, której nie powinien przekraczać. _ Wiadomo od dawna, że Gauck ma problem z Lewicą, a Lewica z Gauckiem, co nie powinno nikogo dziwić z powodu biografii prezydenta _ - czytamy w _ Spieglu _.

Obywatel Gauck ma prawo do swojej oceny Lewicy. Występując jako prezydent obywatel Gauck nie powinien jednak publicznie ujawniać tej oceny - pisze _ Der Spiegel _. Kompetencje prezydenta Niemiec ograniczone są w zasadzie do funkcji reprezentacyjnych.

W Turyngii trwają prace nad powołaniem koalicji SPD i Zielonych z Lewicą. Obecnie w SPD trwa partyjne referendum w sprawie współpracy z postkomunistami. Jeżeli większość członków partii poprze taką koalicję, to Ramelow z Lewicy może zostać wybrany w grudniu na premiera Turyngii.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Niemiec bojkotuje olimpiadę w Soczi Joachim Gauck nie weźmie udziału w zimowej olimpiadzie - potwierdziła jego rzeczniczka. To ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.
"On jest odpowiedzialny za kryzys w Europie" Były kanclerz Helmut Kohl uważa, że winę za kryzys w Europie ponosi niemiecki rząd Gerharda Schroedera.
Niemieckie służby ostrzegają przed zamachami Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny obserwuje około tysiąca osób, które mogą mieć związek z islamskim terroryzmem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)