Notowania

wybory samorządowe 2014
13.08.2014 08:36

Prezydenci tych miast powalczą o reelekcję

Obecni prezydenci Olsztyna Piotr Grzymowicz (bezpartyjny) i Elbląga Jerzy Wilk (PiS) będą ponownie ubiegać się o ten urząd w jesiennych wyborach samorządowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Obecni prezydenci Olsztyna Piotr Grzymowicz (bezpartyjny) i Elbląga Jerzy Wilk (PiS) będą ponownie ubiegać się o ten urząd w jesiennych wyborach samorządowych. Start rozważa także prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz (bezpartyjny).

Piotr Grzymowicz powiedział, że zdecydował się na start w wyborach, ponieważ chce w przyszłej kadencji samorządu dokończyć unijne inwestycje w mieście.

_ - To, co rozpocząłem, chciałbym dokończyć, a tematy są bardzo trudne, ten najważniejszy związany jest z tramwajami (budowa tras tramwajowych i zakup pociągów), gdzie teraz po wyborze wykonawcy i przygotowaniu projektów wchodzimy w fazę kluczową realizacji. Trzeba więc dołożyć szczególnych starań, by unijne środki, którymi dysponujemy dobrze wydatkować _- powiedział Grzymowicz.

W poprzednich wyborach Grzymowicza popierało PSL, choć startował z własnego komitetu wyborczego; w tegorocznych wyborach sytuacja może się powtórzyć. _ Wystartuję z własnego komitetu; nie wiem, czy będzie mnie popierał PSL, choć każde poparcie jest bardzo mile widziane, natomiast na pewno z żadną partią nie będę się wiązał w takim sensie, że do niej wstąpię _- podkreślił Grzymowicz.

Szef PSL na Warmii i Mazurach Stanisław Żelichowski podkreślił, że Stronnictwo jeszcze nie zdecydowało, czy poprze Piotra Grzymowicza w wyborach prezydenta Olsztyna, czy też wystawi w nich swego kandydata. _ Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku dni _- dodał.

Niewykluczone, że jednym z poważniejszych kontrkandydatów Grzymowicza będzie były prezydent Olsztyna Jerzy Małkowski, odwołany przez mieszkańców w referendum w 2008 r. po wybuchu tak zwanej seksafery. Odpowiada on przed ostródzkim sądem w procesie za przestępstwa wobec czterech kobiet m.in. za gwałt na urzędniczce oraz za tzw. inne przestępstwa o charakterze seksualnym.

_ To byłaby ciekawa rywalizacja, jeśli do niej dojdzie, już spotkaliśmy się w poprzednich wyborach (w 2010 r.). Zawsze konkurenci reprezentują określony potencjał, natomiast to mieszkańcy decydują, to mieszkańcy oceniają poszczególnych kandydatów i głosują _- zaznaczył Grzymowicz.

Sam Małkowski nie wyklucza startu w wyborach na prezydenta Olsztyna. _ Nie wykluczam tego, nie podjąłem jeszcze decyzji, mam czas do 6 września. Bardzo wielu mieszkańców Olsztyna namawia mnie bym startował. Jeśli wystartuję, to z poparciem własnego komitetu wyborczego _- powiedział Małkowski, który obecnie zasiada w radzie miejskiej Olsztyna.

Pytany, czy toczący się proces ws. seksafery będzie miał wpływ na jego ewentualną kampanię, powiedział, że _ na pewno ta kwestia nie będzie obojętna _. Ocenił, że _ postępowanie prokuratorskie i sądowe trwające już 7 lat dowodzi, że sprawa jest szyta _. _ Teraz już wiem, że na pewno nie ma mnie za co skazać _- ocenił Małkowski.

O urząd prezydenta Olsztyna starać się będzie także kandydat SLD Andrzej Ryński, w przeszłości również sprawujący ten urząd.

PiS wystawi albo posłankę Iwonę Arent, albo radnego miejskiego tego ugrupowania Grzegorza Smolińskiego - podał szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit. _ Kandydat będzie znany na początku września. Nie będziemy robić prawyborów, jak wykazały doświadczenia, prawybory mogą okazać się niekorzystne dla partii _- podkreślił.

Natomiast PO jeszcze nie podaje nazwisk kandydatów. _ Jeszcze w sierpniu będziemy rekomendować kandydata spośród kilku osób _- powiedział szef olsztyńskiej Platformy Jan Tandyrak.

W Elblągu o reelekcję ubiegać się będzie obecny prezydent Jerzy Wilk (PiS). Wilk sprawuje swój urząd od roku, bo wygrał wybory przedterminowe, po tym gdy mieszkańcy odwołali w referendum Grzegorza Nowaczyka z PO.

Choć elbląska PO jeszcze nie wskazała swego kandydata, to w tym kontekście wymienia się nazwiska m.in. dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu, posłanki Elżbiety Gelert oraz dyrektora regionalnego biura urzędu marszałkowskiego w Elblągu, szefa elbląskiej PO Jerzego Wcisły, zasiadającego w przeszłości w radzie miejskiej. Oni sami potwierdzają PAP, że są brani pod uwagę przy wyborze kandydata PO na prezydenta Elbląga.

Żelichowski powiedział, że w Elblągu PSL poprze w wyborach na prezydenta tego miasta Witolda Wróblewskiego, mimo iż będzie on startował z własnego komitetu. Wróblewski jest członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. SLD wskazało natomiast na Janusza Nowaka - szefa rady miejskiej Elbląga.

Start w wyborach na prezydenta Ełku, trzeciego co do wielkości miasta na Warmii i Mazurach, rozważa obecny prezydent bezpartyjny Tomasz Andrukiewicz.

_ - Z taką prośbą zwróciło się do mnie Stowarzyszenie Lokalne +Dobro Wspólne+, popierające mnie także w poprzednich wyborach. Jeszcze nie podjąłem decyzji, choć chciałbym dokończyć szereg inwestycji unijnych w mieście, a także zrealizować plany inwestycyjne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które dostaliśmy 70 mln zł _- podkreślił Andrukiewicz.

Jeśli Andrukiewicz zdecyduje się na reelekcję, to spotka się z kandydatem PiS wiceprzewodniczącym rady miejskiej Ełku Michałem Tyszkiewiczem i SLD Ireneuszem Dzienisiewiczem - także ełckim radnym miejskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Sędziowie zdecydowali o ważności wyborów Do Sądu Najwyższego wpłynęły 64 protesty wyborcze. W przypadku 11 sąd postanowił wyrazić opinię, że zarzuty są zasadne.
Głosowanie korespondencyjne? Jest podpis Wszyscy wyborcy, a nie tylko wyborcy niepełnosprawni, będą mogli głosować korespondencyjnie - zakłada nowela kodeksu wyborczego.
Schetyna ostro: Platforma nie będzie faworytem - _ Musi być nowy program i nowi ludzie _ - taką receptę na sukces widzi główny konkurent Donalda Tuska w rządzącej partii.
Palikot chce zgody z Millerem. Oświadczył, że... W Warszawie zebrała się dzisiaj rada polityczna Twojego Ruchu, która omawiała sprawę list w wyborach samorządowych.
Tagi: wybory samorządowe 2014, prezydenci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz