Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes ZUS w rękach ABW

0
Podziel się:

Zatrzymanie szefostwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie miało wpływu na wypłatę emerytur.

Prezes ZUS w rękach ABW
(PAP/ZUS PAP/Tomasz Gzell)

aktualizacja 19:40* W warszawskiej centrali Zakładu ABW zatrzymała w sumie pięć osób - podała telewizja TVN CNBC Biznes. Chodzi o budowę siedziby ZUS w Szczecinie? PiS uważa, że może być drugie dno. *

Jak podaje TVN, prezes Sylwester R. usłyszał w sumie sześć korupcyjnych zarzutów. Zatrzymania zleciła Prokuratura Okręgowa ze Szczecina. Prokurator Katarzyna Szeska z Prokuratury Krajowej powiedziała, że zarzuty mają charakter korupcyjny:

*Sylwester R. *jest prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od końca 2007 roku. Pod jego nadzorem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wdrożono program oszczędności kosztów opracowany przez Deloitte Polska. Na stanowisko powołał go Donald Tusk.

dźwięk: IAR

Paweł Wypych, były prezes ZUS powiedział w TVN24, że zarzuty mogą mieć związek _ z budową dużej siedziby Zakładu w Szczecinie _. - _ Podejrzewam, że może chodzić właśnie o tę sprawę. Jeszcze będąc prezesem ZUS odwołałem dyrektora oddziału ZUS w Szczecinie. Został przywrócony do pracy krótko po moim odwołaniu - _powiedział Wypych.

Jak podaje portal Gazeta.pl, oprócz prezesa ABW zatrzymała dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D., jego zastępcę Jana A., kierownika referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału Leszka Sz. oraz prywatnego przedsiębiorcę Henryka M.

Politycy zaskoczeni. PiS podejrzewa temat zastępczy

Akcja ABW jest zaskoczeniem dla polityków. Również koalicyjnych.

_ - To szok. Zwłaszcza że tu mówimy o ZUS-ie. O instytucji, która powinna być instytucją szczególnego nie tylko społecznego zaufania - _mówi *Money.pl *Janusz Piechociński z PSL. _ - Niepotrzebnie niektórzy sugerują, że ma to związek z rozgrywkami politycznymi. Ja jestem przekonany, że w Polsce już od wyborów 2007 roku CBA, ABW i prokuratura nie działają na zlecenie i kalendarz polityczny. _


_ - To sprawa dość trudna i bolesna. Źle się dzieje, jeżeli osoby pełniące tak ważne funkcje znajdują się w obszarze działań ABW - _komentuje dla Money.pl Grzegorz Dolniak, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO.

Jacek Kurski, europoseł PiS podejrzewa jednak, że sprawa ma drugie dno: _ - Zawsze cieszy gdy organy wymiaru sprawiedliwości nie wahają się zatrzymać się wysokiego urzędnika państwowego. Jednak zatrzymanie prezesa ZUS-u akurat w tym dniu wygląda mi na PR-owską zagrywkę mającą przykryć dymisję Grada __ - _ocenia Kurski.

Nowy prezes potrzebny od zaraz?

Były szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki podkreśla, że ABW działało w porozumieniu z prokuraturą i musiało mieć zgromadzony silny materiał dowodowy.

Paweł Wypych, były prezes ZUS podkreślał w TVN24, że premier powinien natychmiast powołać osobę pełniącą obowiązki prezesa._ - Sylwester R. nadzorował pion finansowy, a wiele decyzji wymagają podpisu prezesa. Składki spływają, nie ma na co czekać _- mówił Wypych.

Premier Donald Tusk powiedział natomiast, że jeszcze dziś odwoła ze stanowiska zatrzymanego prezesa ZUS-u Sylwestra R. Premier na konferencji prasowej dodał, że również dziś zostanie wyznaczona osoba, która będzie pełniła obowiązki szefa ZUS od czasu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko. Zapewnia też, że pieniądze z ubezpieczeń społecznych są bezpieczne.

Zastępca przewodniczącego Rady nadzorczej ZUS Wojciech Nagel również zapewnił, że zarzuty wobec władz ZUS-u nie mają żadnego wpływu na wypłatę świadczeń.

Wojciech Nagel zaznaczył, że bieżąca działalność ZUS-u jest niezagrożona. Wyjaśnił, iż w tak dużej, biurokratycznej instytucji przewidziano sytuację, w której nie ma prezesa. Żadnych zagrożeń dla wypłat świadczeń nie ma.

Przyznał, że obecna sytuacja w ZUS-ie wpływa niekorzystnie na autorytet instytucji. Podkreślił, że mimo braku zagrożeń dla świadczeniobiorców, sprawy personalne powinny zostać szybko załatwione.

Wojciech Nagel ujawnił, że na przyszły tydzień zaplanowane jest posiedzenie zarządu ZUS. Zarząd ma się zająć sprawą planów finansowych zakładu na najbliższy okres.

Pojawiła się też informacja, że w ostatnich dniach do Kancelarii Premiera wpłynął wniosek o odznaczenie Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski zatrzymanego dzisiaj dyrektora oddziału ZUS.

Kancelaria premiera w wydanym oświadczeniu wyjaśnia, że wnioskiem o nadanie orderu dla zatrzymanego dziś przez ABW szefa szczecińskiego oddziału ZUS nie zajmował się Donald Tusk. KPRM tłumaczy, że w związku z bardzo dużą liczbą wniosków o odznaczenie zajmują się nimi urzędnicy, a sam dokument podpisywany jest przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, który ma pełnomocnictwo szefa rządu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)