Notowania

macedonia
05.12.2011 13:25

Prestiżowe zwycięstwo Macedonii w drodze do NATO

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w poniedziałek przyznał Macedonii rację w jej sporze z Grecją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wayan Vota/CC/Flickr)

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał Macedonii rację w jej sporze z Grecją. MTS uznał, że Ateny nie miały prawa zablokować przystąpienia Macedonii do NATO z uwagi na podpisane wcześniej porozumienie między tymi państwami.

_ - Wyrok w sprawie zapadł większością 15 głosów przeciwko jednemu _ - poinformował prezes MTS Hisashi Owada. W kwietniu 2008 roku Grecja zablokowała przystąpienie Macedonii do NATO, domagając się zmiany nazwy tego państwa.

Ateny stoją na stanowisku, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla historycznego regionu Grecji i używanie jej przez sąsiedni kraj świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji.

Obecnie Macedonię pod tą nazwą uznaje ponad 120 państw, ale na forum ONZ używana jest nazwa "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM), stosowana również przez NATO i Unię Europejską.

Trybunał z siedzibą w Hadze wskazał jednak, że w przejściowym porozumieniu między Atenami i Skopje Grecja de facto zobowiązała się, że nie będzie utrudniać Macedonii pod nazwą FYROM akcesji do organizacji międzynarodowych.

Grecja argumentowała, że zablokowanie akcesji Macedonii nastąpiło nie wskutek greckiego weta, lecz porozumienia państw członkowskich Sojuszu, by z rozszerzeniem NATO odczekać do zakończenia sporu o nazwę Macedonii. Zarzuciła też władzom w Skopje, że przywłaszczają sobie grecką historię, używając imienia Aleksandra Wielkiego, króla, który rządził w IV w. p.n.e.

Na tle sporu o nazwę Grecy od 2005 roku blokują także rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Macedonii do Unii Europejskiej.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stanowi organ sądowy ONZ, który rozstrzyga spory między państwami; wydaje też opinie doradcze w kwestiach prawnych na żądanie organów ONZ i niektórych organizacji międzynarodowych.

Czytaj więcej o NATO
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;nato;wzywa;gruzje;do;wiekszych;reform,21,0,963093.html) Kolejny kraj zachęcany do poważnych reform Anders Fogh Rasmussen nawołuje Gruzję do zintensyfikowania reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t180415.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;tym;panstwie;nie;bedzie;interwencji;nato,41,0,955433.html) W tym państwie nie będzie interwencji NATO Od połowy marca w czasie tłumienia demonstracji przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zginęło ponad 3 tys. osób.
Tagi: macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz