Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Włoch ustępuje ze stanowiska

0
Podziel się:

Letta poinformował, że jutro złoży dymisję na ręce prezydenta Giorgio Napolitano.

Na zdj. Enrico Letta
Na zdj. Enrico Letta (AGF s.r.l. / Rex Features/EAST NEWS)

Enrico Letta podjął decyzję dzisiaj, natychmiast po głosowaniu w jego macierzystej centrolewicowej Partii Demokratycznej, która poparła apel jej przywódcy Matteo Renziego o powołanie nowego rządu.

Letta poinformował, że jutro złoży dymisję na ręce prezydenta Giorgio Napolitano. Niemal pewne jest to, że szefem rządu - najmłodszym w historii Włoch - zostanie 39-letni Matteo Renzi, burmistrz Florencji.

Obecny kryzys rządowy jest rezultatem trwającej od dłuższego czasu rywalizacji politycznej między bardzo dynamicznym i cieszącym się wielką popularnością Renzim a starszym o kilka lat Lettą. Wybrany w grudniu w prawyborach nowy lider Partii Demokratycznej zarzucał premierowi zbyt wolne tempo wyprowadzenia kraju z ciężkiego kryzysu finansów i małą aktywność na rzecz realizacji zapowiadanych wielkich reform. Premier odpierał te zarzuty i deklarował, że nie ustąpi, o ile nie otrzyma wotum nieufności.

W czwartek dostał je faktycznie od kierownictwa Partii Demokratycznej, które w głosowaniu poparło tezy wcześniejszego wystąpienia Renziego, nawołującego do powołania nowego rządu, zdolnego w radykalny sposób zmienić kierunek prac i działać do 2018 roku. _ Musimy wyjść z tego mokradła _ - oświadczył lider PD w wystąpieniu.

_ Nie będziemy wytaczać procesu rządowi, ale musimy otworzyć nowy rozdział _ - powiedział Renzi, dziękując premierowi za 9 i pół miesiąca pracy na tym stanowisku.

Jeszcze przed głosowaniem kierownictwa swego macierzystego ugrupowania premier Letta odwołał oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii, zapowiedzianą na 24 i 25 lutego.

Powołany w kwietniu rząd centrolewica tworzy z centroprawicą wicepremiera Angelino Alfano. To frakcja, która pozostała w koalicji po wyjściu z niej ugrupowania Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Czytaj więcej w Money.pl
To może być "gilotyna" na Berlusconiego Włoskie media podały dziś, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami były szef rządu i przywódca koalicyjnej centroprawicy złożył w Strasburgu liczące 33 strony odwołanie.
Córka Berlusconiego pójdzie w ślady ojca? Najstarsza córka wieloletniego przywódcy Włoch i zarazem zarządczyni jego biznesowego imperium, Marina, ucięła spekulacje, jakoby miała przejąć po ojcu przywództwo centroprawicy.
We Włoszech rząd odetchnął. Były wybory Ruch Pięciu Gwiazd stracił ponad połowę elektoratu w trzy miesiące.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)