Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Szwecji: Reakcja Rosji do pewnego stopnia zrozumiała

0
Podziel się:

W ten sposób kraj realizuje politykę ustępstw, podobną do tej, jaką Szwecja stosowała wobec ZSRR w okresie zimnej wojny.

Premier Szwecji: Reakcja Rosji do pewnego stopnia zrozumiała
(ec.europa.eu)
bELaHZhN

Falę krytyki wywołała w Szwecji wypowiedź premiera Fredrika Reinfeldta, który w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia uznał, że reakcja Rosji na niepokój mniejszości rosyjskiej na Krymie i we wschodniej Ukrainie jest do pewnego stopnia zrozumiała.

Według politologa z Uniwersytetu w Lundzie prof. Wilhelma Agrella to jedno z najmniej trafnych oświadczeń szwedzkiego premiera.

_ - Reinfeldt bez zastrzeżeń przyjął rosyjską wersję wydarzeń za pewnik, choć media przekazują zupełnie inny obraz, w którym rosyjski "niepokój _" _ jest częścią propagandy mającej uzasadnić interwencję ze strony Rosji _- powiedział prof. Agrell gazecie _ Svenska Dagbladet _.

bELaHZhP

Reinfeldt powiedział, że w związku z sytuacją na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne nie podejmują żadnych działań. Tłumaczył, że _ na eskalację nie należy reagować eskalacją _, zamiast tego lepiej _ studzić emocje _.

Zdaniem prof. Agrella w ten sposób premier przeprasza Rosję i realizuje _ politykę ustępstw _, podobną do tej, jaką Szwecja stosowała wobec ZSRR w okresie zimnej wojny.

Po fali krytyki prorosyjskiego oświadczenia premier Reinfeldt w kolejnej wypowiedzi tłumaczył, że _ na Ukrainie jest część rosyjskojęzycznej ludności, która uważa się etnicznie za Rosjan, ale nie zmienia to faktu, że zachowanie Rosji jest naganne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego.
Krym zadowolony z "bratniej pomocy" Nareszcie będziemy z Rosją! Brawo Putin! To bratnia pomoc! - radośnie wykrzykują ludzie w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu.
"Krym jest pod kontrolą Rosji". Koniec złudzeń? Krym jest pod kontrolą Rosji - instalowanie się w jakimś kraju wbrew międzynarodowemu prawu oznacza złamanie tego prawa.
bELaHZiq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)