Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Netanjahu nie chce "dwunarodowego państwa"

0
Podziel się

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że wciąż ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

Premier Netanjahu nie chce "dwunarodowego państwa"
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))
bDJmPBhh

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że wciąż ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, ponieważ alternatywą byłoby wchłonięcie ich w Izraelu i zniszczenie żydowskiego charakteru państwa.

- _ Chcę rozwiązać konflikt z Palestyńczykami, ponieważ nie chcę państwa dwunarodowego _ - powiedział Netanjahu na konferencji prasowej. _ Dopóki będzie to zależało ode mnie, zapewnimy żydowski i demokratyczny charakter Izraela _ - dodał.

Associated Press pisze, że oświadczenie to jest godne uwagi, ponieważ de facto uznaje kluczowy argument wytaczany przez _ ideologicznych oponentów Netanjahu na syjonistycznej lewicy Izraela _: wycofanie się z terytoriów, na których Palestyńczycy chcą swego państwa, jest nie tylko ustępstwem, na które można by pójść w zamian za pokój, lecz także imperatywem dla Izraela, pragnącego pozostać państwem żydowskim, które jest też demokratyczne.

bDJmPBhj

AP odnotowuje, że Żydzi stanowią ok. 80 proc. 8-milionowej ludności Izraela. Gdyby jednak spojrzeć na Izrael w połączeniu ze Strefą Gazy, Zachodnim Brzegiem Jordanu i wschodnią Jerozolimą, czyli terytoriami, które zajął podczas wojny z 1967 roku, to sytuacja zbliża się do parytetu między Żydami a Arabami.

Ze Strefy Gazy Izrael wycofał wojsko i osadników żydowskich w 2005 roku. AP odnotowuje, że w ostatnich latach strony konfliktu bliskowschodniego dwukrotnie zdawały się być bliskie porozumienia pokojowego, które obejmowałoby też Zachodni Brzeg, ale ostatecznie sprawa rozbijała się o szczegóły, zwłaszcza o podział Jerozolimy i żądanie strony palestyńskiej, by pozwolono powrócić do Izraela palestyńskim uchodźcom i ich potomkom, a więc milionom Palestyńczyków.

_ Istnienie państwa żydowskiego jest nie tylko kwestią separacji. To kwestia bezpieczeństwa, zachowania naszych podstawowych interesów narodowych _ - mówił we wtorek Netanjahu, zapewniając, że strona izraelska jest gotowa na negocjacje z Palestyńczykami.

Czytaj więcej o konflikcie w Money.pl
Żydzi uparci, dalej będą tam kolonizować Ich zdaniem sprawa osiedli nie może być warunkiem wstępnym rozmów pokojowych
"Chcą państwa? Powinni przynieść pokój" Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaapelował do Palestyńczyków o wznowienie negocjacji.
Z okazji Dnia Ziemi zamknęli granice państwa Izrael zamknął przejścia graniczne na Zachodnim Brzegu Jordanu i wzmocnił partole wokół granic z Libanem i Syrią.
bDJmPBhK
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)