Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Luksemburga to pierwszy gej na czele rządu

0
Podziel się:

Xavier Bettel zastąpi Jean-Claude'a Junckera, który był najdłużej sprawującym funkcję premiera politykiem w Europie.

Xavier Bettel (z lewej) i Etienne Schneider
Xavier Bettel (z lewej) i Etienne Schneider (PAP/EPA)

Przywódca liberalnej Luksemburskiej Partii Demokratycznej (DP) Xavier Bettel, dotychczasowy burmistrz miasta Luksemburg, został premierem tego kraju, pierwszym szefem rządu, który jest otwartym gejem.

Bettel zastąpi Jean-Claude'a Junckera, który był najdłużej sprawującym funkcję premiera politykiem w Europie, stał bowiem na czele rządu przez 19 lat.

Zastępca nowego premiera Etienne Schneider jest również gejem. Oczekuje się, że nowy gabinet wprowadzi istotne reformy społeczne, jak prawo homoseksualistów do zawierania związków małżeńskich. Ministrem finansów zostanie dotychczasowy szef luksemburskiej izby handlowej Pierre Gramegna.

29 listopada luksemburscy socjaliści, liberałowie i Zieloni porozumieli się w sprawie utworzenia koalicji rządzącej. 40-letni Bettel stanął na czele nietypowej koalicji, złożonej z jego własnej formacji oraz Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP) i Zielonych z partii Dei Greng.

Poprzednia koalicja socjaldemokratów i Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej rozpadła się w lipcu po wykryciu skandalu związanego z nielegalnymi akcjami podsłuchowymi prowadzonymi przez służby specjalne.

Liczący nieco ponad pół mln mieszkańców Luksemburg jest jednym z najmniejszych krajów świata, ale też bardzo ważnym centrum finansowym. Pod względem liczby działających tam funduszy inwestycyjnych ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieoczekiwany zwrot podczas wyborów W rezultacie wczorajszych wyborów w Luksemburgu Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa premiera Jean-Claude'a Junckera poniosła straty, ale pozostanie najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie.
Premier dziś poda się do dymisji. Dlaczego? Junckera obciążono polityczną odpowiedzialnością za wieloletnią samowolę wywiadu, w tym nielegalne podsłuchiwanie polityków, zakupy samochodów na prywatny użytek, a także podejrzenia o płatny protekcjonizm.
Banki mogą zacząć upadać w 2015 roku Przetrwać ma zaledwie 60-70 banków. Premier jednak zapewnia, że to nie kwestia brudnych pieniędzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)