Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo pracy. Senat zajmie się elastycznym czasem pracy

0
Podziel się:

Zmiany w Kodeksie Pracy mają umożliwić firmom reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy.

Prawo pracy. Senat zajmie się elastycznym czasem pracy
(senat.gov.pl)

Senat zajmie się dzisiaj między innymi nowelizacją Kodeksu Pracy wydłużającą z czterech miesięcy do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i wprowadzającą ruchomy czas pracy.

Ma to umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy. Firma, kiedy nie ma zamówień na produkcję, zamiast zwalniać pracowników, wyśle ich do domu. A wolne odpracują, gdy będą zamówienia - tłumaczy rząd i pracodawcy.

Przeciwne zmianom są związki zawodowe i zapowiadają protesty w tej sprawie. Twierdzą, że pracownik sprowadzony zostanie do roli niewolnika.

Nowelizację w czerwcu przyjął Sejm a zakłada ona, że ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego, a do wydłużenia okresu rozliczeniowego może dojść tylko i wyłącznie za zgodą strony pracowniczej. Gwarantuje też pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku jej wykonywania.

Czytaj więcej w Money.pl
80 proc. z nich podpisało umowy śmieciowe Na około 2,5 tys. gmin w Polsce, umowy z firmami śmieciowymi wybranymi w przetargach podpisało 1972 samorządy.
Płatne parkowanie w niedzielę? Dziwne, że dopiero teraz Zdaniem ekonomisty, parkowanie na darmo to anomalia. Zobacz, dlaczego.
Podjęli decyzję w sprawie polskich banków Nowe przepisy umożliwiają utworzenie w ramach BFG funduszu stabilizacyjnego, który będzie zasilany wpłatami z nowej tzw. opłaty ostrożnościowej.
prawo pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)