Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo o zgromadzeniach
24.07.2012 17:48

Prawo o zgromadzeniach pomoże policji?

Policjanci powinni mieć przekonanie, że państwo zadbało wcześniej o to, by zgromadzenia nie były problemem odpowiedzialności funkcjonariusza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Policjanci powinni mieć przekonanie, że państwo zadbało wcześniej o to, by zgromadzenia nie były problemem odpowiedzialności funkcjonariusza i jego ryzykiem - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił na ten temat dzisiaj w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim po tym, jak wręczył nominacje na pierwszy stopień generalski sześciu nowym nadinspektorom policji. Nawiązywał on do swej inicjatywy legislacyjnej - Prawa o zgromadzeniach, uchwalonego niedawno przez Sejm. Niebawem zajmie się nim Senat.

_ - Uzbroimy policjantów w przekonanie, że państwo polskie zadbało wcześniej o to, aby zgromadzenia nie były organizowane tak, że to jest problem odpowiedzialności policjanta i ryzyko policjanta _ - podkreślił Komorowski.

_ - Chodzi o to, abyśmy nie myśleli w kategoriach takich, że można przy każdym postawić policjanta i wtedy państwo polskie będzie bezpieczne, że wtedy demonstranci będą bezpieczni. Chodzi o to, aby wcześniej tworzyć ramy prawne takie, które użycie policji czynić będą jeśli nie zbędnym, to przynajmniej niekoniecznym działaniem _ - mówił prezydent.

Nominacje generalskie otrzymało dzisiaj pięciu komendantów wojewódzkich policji: Mariusz Dąbek, Krzysztof Jarosz, Sławomir Mierzwa i Igor Parfieniuk, Wojciech Sobczak oraz Tomasz Połeć - szef Inspekcji Transportu Drogowego, który uzyskał tę nominację, jako że pozostaje w czynnej służbie policyjnej.

Gratulując nominowanym, prezydent Komorowski życzył im _ policyjnego szczęścia do dowodzących służbami oraz tych, którzy kierują nimi politycznie _. Wspominał, że gdy w 1989 r. towarzyszył ówczesnemu premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu w podróży do Londynu, zazdrościł Brytyjczykom ich wiary i zaufania, jakie okazywali tamtejszym bankom i policji.

_ - Myślałem, że to nie będzie nam nigdy dane. Pamiętałem, że policja to może być źródło opresji, niepewności i obaw. Dziś z satysfakcją odnotowujemy, że procesy w Polsce poszły dalej i głębiej i dziś nie musimy już zazdrościć Brytyjczykom. Możemy czuć się bezpieczniejsi i lepsi _ - powiedział Komorowski, wysoko oceniając pracę policji w trakcie turnieju UEFA Euro 2012.

Życzył policjantom, aby przełożeni stawiali im _ zadania możliwe do wykonania _ i aby na ich pracę składało się nie tylko ściganie przestępstw, ale też prewencja oraz dbałość o systemy prawne.

Przyjęta przez Sejm pod koniec czerwca, zainicjowana przez prezydenta nowelizacja Prawa o zgromadzeniach daje m.in. możliwość zakazania dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. Ponadto wydłużeniu uległ termin na złożenie zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu z trzech do sześciu dni przed tym zgromadzeniem.

Z apelem o odrzucenie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zwrócił się wczoraj do senatorów przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda. Zmiany krytykują też organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja _ Panoptykon _.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie klepnęli, a szef PiS zapowiada walkę Opozycja: _ dlaczego prezydent i koalicja, cofają nas w kierunku PRL, Białorusi i Rosji _?
Oskarżyli ich o produkcję 300 kg amfetaminy Na trop wytwórni policja wpadła po przypadkowej kontroli drogowej dwóch samochodów w grudniu 2010 r. w okolicach Węgrowa.
Nie wiemy, gdzie dzwonić w razie wypadku Badanych, którzy wzywali służby ratownicze zapytano o ocenę szybkości reakcji. W ich opinii najszybciej przyjeżdża straż pożarna.
Tagi: prawo o zgromadzeniach, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz