Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo o zgromadzeniach nie podoba się Palikotowi

0
Podziel się:

Ruch Palikota zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie znowelizowanego w ubiegłym tygodniu przez Sejm Prawa o zgromadzeniach.

Prawo o zgromadzeniach nie podoba się Palikotowi
(Jan BIELECKI/East News)

Ruch Palikota zapowiada złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie znowelizowanego w ubiegłym tygodniu przez Sejm Prawa o zgromadzeniach. Według polityków partii nowela narusza konstytucję.

_ - Uważamy, że ta nowelizacja w sposób istotny i niezgodny z konstytucją ogranicza wolności obywatelskie w Polsce, a w szczególności prawo do swobodnego przeprowadzania zgromadzeń _ - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł RP Łukasz Gibała.

Według Ruchu niezgodne z konstytucją są dwa przepisy noweli: wydłużenie terminu na zgłaszanie zawiadomienia o zgromadzeniu z 3 do 6 dni przed datą planowanego zgromadzenia oraz wprowadzenie kary do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego.

Gibała przekonywał, że Prawo o zgromadzeniach ma sens tylko wtedy, gdy ludzie mogą reagować spontanicznie na bieżące wydarzenia, a 6-dniowy okres zgłaszania zgromadzenia uniemożliwi im to. _ - Czyli tym samym narusza samą istotę wolności, tę szczególną funkcję, jaką ta wolność zgromadzeń ma pełnić _ - ocenił poseł.

Także zapis wprowadzający karę dla przewodniczącego zgromadzenia, według polityków Ruchu, narusza konstytucję. Gibała podkreślał, że 7 tys. zł to dla większości Polaków duża kwota, a nikt, kto organizuje zgromadzenie nie ma w 100 proc. wpływu na jego przebieg i nie jest w stanie go całkowicie kontrolować.

_ - W związku z tym dla zwykłego obywatela, który nie ma pieniędzy ani na wynajęcie prywatnej ochrony, ani nawet na grzywnę w wysokości 7 tys. zł ten nowy przepis stanowi istotną, faktyczną finansową barierę w realizacji jego prawa do organizowania zgromadzeń. I w tym sensie, naszym zdaniem, konstytucja została naruszona _ - powiedział Gibała.

Poseł Ruchu zaznaczył, że _ konstytucja wylicza, pod jakimi warunkami ustawodawca może ograniczać swobody obywatelskie _. _ Tam są podane m.in. trzy warunki i wszystkie trzy zostały naruszone w naszej opinii przez tę nowelizację _ - dodał.

Zgodnie z konstytucją do ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw może dojść _ tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób; ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw _.

Gibała ocenił, że nowela nie przyniesie żadnych korzyści jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa, a jej _ efekt będzie wręcz ujemny _, bo wiele osób będzie wolało organizować _ dzikie _, nielegalne zgromadzenia.

_ - W naszej opinii od mniej więcej roku, rząd polski i prezydent wspólnie prowadzą konsekwentną politykę ograniczania swobód obywatelskich i psucia demokracji _ - powiedział Gibała. Jak dodał, nowela Prawa o zgromadzeniach _ to kolejny przykład działania antyobywatelskiego _.

Podkreślił, że Ruch ma już gotowy wniosek ws. noweli, który ma zostać złożony do Trybunału niezwłocznie po wejściu w życie ustawy.

Zgodnie z konstytucją wniosek do TK może złożyć m.in. grupa 50 posłów. Klub Ruchu Palikota liczy obecnie 43 posłów. - _ Brakuje nam 7 podpisów, będziemy apelowali do innych partii o wsparcie w tej sprawie _ - zapowiedział Gibała.

Sejm znowelizował Prawo o zgromadzeniach w ubiegłym tygodniu, wprowadzając m.in. możliwość zakazu organizacji różnych zgromadzeń jednocześnie, jeżeli mogłoby to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Czytaj więcej o inicjatywach Ruchu Palikota
Nowy pomysł Palikota. Dyżury w przyczepach Około 160 miejscowości mają odwiedzić w lipcu i sierpniu posłowie Ruchu Palikota w ramach akcji "Biuro w Ruchu".
Ruch Palikota o sondażach. Chcą wyjaśnień W badaniu CBOS partia miała 3 proc. poparcia. Inny sondaż daje jej 9 proc. poparcia.
Palikot ma nowy pomysł. Ekspresowy rozwód Według projektu strony za porozumieniem składałyby wspólny wniosek o rozwiązanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)