Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo na Białorusi. Konfiskują już nie tylko auta

0
Podziel się:

Sąd rejonowy w Klecku na Białorusi podjął decyzję o skonfiskowaniu gospodarstwu rolnemu traktora za jazdę pracownika po pijanemu - poinformował portal onliner.by.

Prawo na Białorusi. Konfiskują już nie tylko auta
(Mikdam/Dreamstime)

Dotąd konfiskowano tylko samochody osobowe.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie pod koniec października, kierowcy zatrzymanemu po raz drugi w ciągu roku w stanie nietrzeźwym konfiskowany jest pojazd, i to niezależnie od tego, do kogo należy.

Nietrzeźwego kierowcę traktora zatrzymano 1 listopada. Okazało się, że kilka miesięcy wcześniej odebrano mu prawo jazdy na 3 lata za jazdę po pijanemu tym samym traktorem. Mimo to gospodarstwo rolne _ Łazowicze _, gdzie pracował, co jakiś czas zlecało mu kierowanie traktorem.

Sąd skazał teraz mężczyznę na prace poprawcze z zatrzymaniem jednej czwartej zarobku na rzecz państwa na okres dwóch lat, a także pozbawił prawa prowadzenia pojazdów na 5 lat. Skonfiskowano także traktor wartości około 40 tys. dol., należący do gospodarstwa.

_ - Otwarta pozostaje kwestia, w jaki sposób gospodarstwo rolne rozliczy się z traktora, który był wzięty w leasing i w gruncie rzeczy znajdował się w jego posiadaniu tylko czasowo _ - oświadczył Alaksandr Danilczanka, rzecznik urzędu spraw wewnętrznych obwodu (województwa) mińskiego, w którym leży Kleck.

Jak dodaje urząd, dopóki przedsiębiorstwa nie wzmocnią kontroli nad prowadzeniem pojazdów przez swoich pracowników, firmy będą musiały płacić z własnej kieszeni za sprzęt kosztujący dziesiątki tysięcy dolarów.

Według danych białoruskiego MSW co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Skonfiskują auto za jazdę po pijanemu Nowe prawo będzie dotyczyć nie tylko Białorusinów, ale też obywateli innych państw.
Białoruś coraz dalej od demokracji - _ Ogólny odsetek przedstawicieli partii opozycyjnych w składzie komisji okręgowych wynosi obecnie tylko 0,25 proc. _ - alarmuje organizacja _ Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów _.
Białoruś zbroi się po zęby. Ma nowe rakiety Uzbrojenie wojsk białoruskich w trzecią baterię Tor-M2 znacznie zwiększyło bojowy potencjał sił obrony powietrznej - podkreśla dowódca płk Hurcewicz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)