Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo karne: orzeczenia polskiej Temidy wykona sąd w UE

0
Podziel się:

Sąd polski będzie mógł wystąpić do sądu państwa UE o bezpośrednie wykonanie prawomocnych orzeczeń.

Prawo karne: orzeczenia polskiej Temidy wykona sąd w UE

Polski sąd będzie mógł wystąpić do sądu państwa UE, w którym osoba skazana ma stałe lub tymczasowe miejsce pobytu bądź prowadzi działalność zawodową, o bezpośrednie wykonanie prawomocnych orzeczeń. Chodzi o wyroki nakładające karę grzywny, zapłatę nawiązki lub kosztów sądowych. Tym samym sądy polskie będą stosowoać zasadę wzajemnego wykonywania orzeczeń. Zmiany te są zapisane w nowelizacji prawa karnego, który przyjął dziś rząd.

O wykonanie orzeczenia sąd może wystąpić tylko do jednego państwa członkowskiego. Zapobiegnie to sytuacjom, gdy osoba skazana, posiadająca mienie w różnych państwach UE, będzie ukarana kilkakrotnie. Kwoty uzyskane z egzekucji orzeczeń przypadają państwu, które prowadziło postępowanie sądowe i wydało orzeczenie.

Następstwem wystąpienia sądu o wykonanie orzeczenia za granicą jest zawieszenie postępowania wykonawczego w danym państwie, a w przypadku uzyskania informacji o wykonaniu orzeczenia przez sąd zagraniczny - umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego. Umorzenie postępowania będzie możliwe również wówczas, gdy wobec osoby skazanej zapadło prawomocne orzeczenie za te same czyny.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)