Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo karne na Węgrzech. Bandyci nie pozostaną już bezkarni

0
Podziel się:

Prawo będzie ostrzejsze dla bandytów i łagodniejsze dla ofiar. Napastnika w samoobronie będzie można nawet zabić.

Prawo karne na Węgrzech. Bandyci nie pozostaną już bezkarni
(orbanviktor.com)

Rząd Węgier chce zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Projekt nowelizacji poszerza pojęcie obrony koniecznej i obniża z 14 do 12 lat granice odpowiedzialności karnej w przypadku zabójstw. Projekt rządu musi jeszcze zatwierdzić parlament. Rzecznik praw obywatelskich protestuje.

[na zdjęciu premier Węgier Victor Orban]

Rząd proponuje, aby osoba działająca w samoobronie, _ odpierająca jakikolwiek zamach na dobro chronione prawem _ nie musiała kierować się zasadą _ współmiernej odpowiedzi na atak _, ale miała prawo w sytuacji zagrożenia nawet do zabicia atakującego.

Zdaniem węgierskich prawników nowelizacja kodeksu prawnego przypomina amerykańską zasadę _ stand your ground _, która obowiązuje na Florydzie i w 24 innych stanach USA. Pozwala ona na użycie broni osobom, które czują się zagrożone.

Rząd proponuje również obniżenie granicy odpowiedzialności karnej w przypadku zabójstw dla osób nieletnich z 14 do 12 lat. Obecnie nieletni nie podlegają odpowiedzialności karnej.

Nowelizacja kodeksu, o ile zatwierdzi ją parlament i podpisze prezydent, zacznie obowiązywać 1 stycznia 2013 roku.

Rzecznik praw obywatelskich Mate Szabo skrytykował projekt nowelizacji. Zdaniem rzecznika zaostrzenie przepisów kodeksu karnego nie doprowadzi do zmniejszenia liczby przestępstw. _ - Potrzebne są działania prewencyjne i wychowawcze, a nie represyjne _ - stwierdził Szabo.

Na Węgrzech coraz częściej dochodzi do poważnych przestępstw z udziałem nieletnich. O obniżeniu wieku odpowiedzialności karnej dyskutuje się już od roku 2008, kiedy w Budapeszcie 11-letni chłopiec zabił nożem 15-latka.

Poprzednia, lewicowa ekipa rządząca nie odważyła się jednak na zaostrzenie kodeksu karnego. Liczba przestępstw popełnionych przez nieletnich (do 14 lat) rośnie z każdym rokiem i w roku 2011 zbliżyła się do 4000. Większość z nich to jednak pospolite kradzieże.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban mięknie. Już obiecuje Barroso Pojednawcze gesty ze strony węgierskiego premiera w stronę Komisji Europejskiej.
Orban przekształcił obozy uchodźców w izby Węgry powinny niezwłocznie poczynić kroki w celu dostosowania zasad traktowania uchodźców do standardów międzynarodowych.
By dostać miliardy euro, szybko zmienią prawo Przeszkody uniemożliwiające wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały praktycznie usunięte - tak uważa węgierski premier Viktor Orban.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)