Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo Europejskie. Oto co powinni wiedzieć polscy rybacy

0
Podziel się:

Polscy rybacy będą mogli wyłowić ponad 30 tysięcy ton śledzi, ponad 19 tysięcy ton dorszy oraz ponad 70 tysięcy ton szprota.

Prawo Europejskie. Oto co powinni wiedzieć polscy rybacy
(fotografar/CC/Flickr)
bEKVAJMB

Unijni ministrowie porozumieli się w sprawie limitów połowowych na Bałtyku na 2014 rok. Polscy rybacy będą mogli wyłowić ponad 30 tysięcy ton śledzi, ponad 19 tysięcy ton dorszy oraz ponad 70 tysięcy ton szprota.

Dla Polski kwoty połowowe na przyszły rok to dokładnie 2570 ton śledzi z zachodniego stada, 28 tys. 85 ton śledzi w centralnej części Morza Bałtyckiego, 17 tys. 440 ton dorszy ze wschodniego stada i 1990 ton dorszy z zachodniego stada. Ponadto polscy rybacy będą mogli złowić 511 ton gładzicy, 70 tys. 456 ton szprot i 6700 sztuk łososi.

Zwiększone względem 2013 r. zostały całkowite dopuszczalne połowy w UE wschodniego stada dorsza (o 7 proc.) oraz stad śledzia w centralnej części Morza Bałtyckiego (o 25 proc.).

bEKVAJMD

Ograniczone w stosunku do 2013 roku zostały połowy śledzi z zachodniego stada (o 23 proc.), dorszy z zachodniego stada (o 15 proc.), szprot (o 4 proc.) i łososi w głównym basenie Morza Bałtyckiego (o 2 proc.) oraz łososi w Zatoce Fińskiej (o 15 proc.).

Jak poinformowała w komunikacie litewska prezydencja, w celu uniknięcia wysokich wahań w kwotach z roku na rok, ministrowie postanowili zwiększyć kwoty dla dwóch stad śledzi w mniejszym stopniu niż proponowała Komisja Europejska. Prezydencja zaznaczyła, że kwoty opierają się na opiniach naukowych dotyczących zrównoważonych połowów.

_ - To odpowiedzialna i zrównoważona decyzja, dzięki której w 2014 roku utrzymana zostanie maksymalna wielkość połowów zapewniająca odradzanie się stad czterech gatunków bałtyckich (dorszy z wschodniego stada, śledzi z Zatoki Botnickiej, śledzi z Zatoki Ryskiej i śledzi w centralnej części Morza Bałtyckiego), a połowy śledzi z zachodniego stada i szprota będą na poziomie, dzięki któremu ten cel zostanie osiągnięty do 2015 roku _ - oświadczył litewski minister rolnictwa Vigilijus Jukna.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemal dwa miliardy z UE? Zapadła decyzja Komisja Europejska zatwierdziła pomoc w wysokości jednego miliarda 950 milionów złotych na budowę i modernizację gazociągów, uznając ją za zgodną z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Bronisław Komorowski czeka na konfrontację Czeka nas nieuchronna konfrontacja z narastającym frontem niechęci do obecnego kształtu UE i pogłębiania integracji europejskiej - przestrzegał prezydent.
Odważna deklaracja szefa eurogrupy Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział agencji dpa, że nie jest zainteresowany żadnym wysokim stanowiskiem w UE.
bEKVAJNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)