Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo celne - Senat zaproponował poprawkę do nowelizacji

0
Podziel się:

Nowe przepisy przewidują, że stawka opłaty za przechowywanie towaru w depozycie ma uwzględniać wartość celną towarów lub jego wartość rynkową.

Prawo celne - Senat zaproponował poprawkę do nowelizacji
(Leszek Kotarba/East News)

Senatorowie zaproponowali poprawkę do nowelizacji prawa celnego. Nowelizacja wprowadza minimalną i maksymalną stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Jak poinformował senatorów podczas głosowań wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, poprawka ma na celu właściwe w punktu widzenia zasad techniki prawodawczej wyznaczenie minimalnej i maksymalnej opłaty za przechowywanie w depozycie urzędu celnego towarów zajętych w celu uregulowania ich sytuacji.

Nowelizacja prawa celnego dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2011 r. Trybunał uznał wtedy, że ustawa powinna określać co najmniej dolne i górne granice opłaty za przechowywanie w depozycie towarów zajętych przez organy celne. Zgodnie z nowelą całkowita opłata za przechowywanie zajętego towaru w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej tego towaru i nie może być niższa od równowartości 10 euro.

Nowe przepisy przewidują, że stawkę opłaty za przechowywanie towaru w depozycie określi minister finansów w rozporządzeniu. Ma ono uwzględniać wartość celną towarów lub jego wartość rynkową. Stawka ta ma wynieść 5 proc. wartości celnej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc.

Nowela ma ponadto dostosować przepisy prawa celnego regulujące opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz towarów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe emerytury górników jeszcze w tym roku? Trwają prace nad ustawami reformującymi emerytury górników i celników.
PiS chce donieść na rząd do prokuratury PiS rozważa doniesienie do prokuratury ws. zwalniania z pracy związkowców reprezentujących Służbę Celną.
Rosja sprawdzi nasze mięso. Dlaczego? Inspektorzy weterynaryjni z krajów Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu od dziś rozpoczną kontrole zakładów mięsnych w naszym kraju.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)