Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo autorskie do zmiany? Tego chce branża elektroniczna

0
Podziel się:

Podział pieniędzy wypłacanych z tytułu ochrony praw autorskich jest nietransparentny - twierdzą reprezentanci branży.

Prawo autorskie do zmiany? Tego chce branża elektroniczna
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Przedstawiciele branży elektronicznej alarmują, że podział pieniędzy wypłacanych z tytułu ochrony praw autorskich jest nietransparentny.

Postulują więc zmiany - czytamy w _ Pulsie Biznesu _. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego zrzeszający 13 największych przedsiębiorstw działających w branży RTV i IT pracuje nad propozycją zmian prawa autorskiego.

Dotyczą one kwestii wypłaty przez producentów lub importerów np. drukarek czy telewizorów, rekompensat twórcom za straty spowodowane w wyniku wykorzystywania ich produktów. W zależności od rodzaju urządzenia opłata wynosi do 3 procent wartości sprzedaży.

Przygotowany projekt zawiera dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze, zgodnie z unijną dyrektywą, wprowadza dwie kategorie urządzeń. Jedna to sprzęt do użytku profesjonalnego dla przedsiębiorstw, instytucji i urzędów państwowych i samorządowych.

Za sprzedaż urządzeń tym podmiotom, branża nie uiszczałaby opłat. Do drugiej kategorii, objętej opłatami, należeliby prywatni konsumenci.

Druga zmiana dotyczy podstawy pobierania opłat. Producenci chcą, aby były one liczone od kwoty sprzedaży netto, a nie jak dotychczas brutto. Jak pisze _ Puls Biznesu _, taka sytuacja pozwoli zlikwidować podwójne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Obecnie producenci płacą VAT od VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
ACTA umarło dawno. Nikogo już nie interesuje - _ Rozmowy na temat prawa autorskiego trwają do tej pory, podczas gdy społeczne zainteresowanie zanikło _ - mówi socjolog Dominik Batorski.
Od kineskopu do OLED. Historia telewizora Urządzenie do przesyłania ruchomego obrazu to pomysł Jana Szczepanika. Jednak to nie nasz rodak zbił fortunę na nowatorskiej technologii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)