Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo wyborcze w Egipcie. Sąd Konstytucyjny uznał je za niekonstytucyjne

0
Podziel się:

Sąd ma zebrać się jeszcze w tym miesiącu i ogłosić decyzję, czy w związku z tym data wyborów zostanie przesunięta.

Prawo wyborcze w Egipcie. Sąd Konstytucyjny uznał je za niekonstytucyjne
(PAP/EPA)

Egipski Sąd Konstytucyjny uznał w niedzielę za niekonstytucyjną część ordynacji wyborczej, ustalającą okręgi wyborcze, co może być podstawą do opóźnienia przewidywanych na okres marzec-maj wyborów parlamentarnych.

Sąd Administracyjny Egiptu ma zebrać się jeszcze w tym miesiącu i ogłosić swą decyzję, czy data wyborów zostanie przesunięta.

W Egipcie nie ma obecnie parlamentu po rozwiązaniu go orzeczeniem sądu we wrześniu 2012 roku. Poprzednie zgromadzenie było kontrolowane przez islamistów, którzy doszli do władzy po pierwszych demokratycznych wyborach w Egipcie zwołanych po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

Dwuetapowe głosowanie w tym roku ma odbyć się w ciągu siedmiu tygodni w okresie od 21 marca do 7 maja. W pierwszym etapie wybrani mają zostać deputowani z 14 prowincji, a w drugim, który ma się rozpocząć 25 kwietnia, deputowani z 13 pozostałych prowincji; dla każdego etapu przewidziano po dwie tury.

W sumie wyłonionych ma zostać 567 deputowanych. Według ekspertów wybory będą formalnością i umocnią rządy prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego, który obalił islamistycznego rezydenta Mohammeda Mursiego i wyeliminował opozycję, zarówno religijną, jak i laicką. Krwawo stłumiony został ruch poparcia wobec Mursiego, a do więzień trafiły tysiące ludzi, głównie przywódcy i członkowie Bractwa Muzułmańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy wybory w Egipcie? Jest ważna data Nie podano bliższych informacji. Wciąż nie jest znany termin wyborów.
Sisi wygra w Egipcie? Jutro odpowiedź Od dnia zamachu, 3 lipca 2013 roku, Sisi jest w Egipcie wręcz obiektem kultu jednostki - komentuje agencja AFP.
W Egipcie większość chce odsunąć Mursiego Wyniki ankiety przeprowadzonej przez mający siedzibę w Waszyngtonie ośrodek Pew Research Center (Pew) rysują obraz kraju znacznie bardziej podzielonego, niż utrzymują zwolennicy Sisiego
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)