Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo w Egipcie. Znany działacz opozycji zatrzymany na własnym procesie

0
Podziel się:

Alaa Abdel Fattah to jeden z symboli arabskiej wiosny i symbol sprzeciwu wobec autorytarnych rządów Hosniego Mubaraka.

Prawo w Egipcie. Znany działacz opozycji zatrzymany na własnym procesie
(PAP/EPA)

21 egipskich działaczy, w tym Alaa Abdel Fattah (na zdjęciu), przywódca demokratycznych protestów za rządów Hosniego Mubaraka, zostało zatrzymanych, gdy stawili się dziś na własnym procesie jako oskarżeni za złamanie przepisów dotyczących demonstracji.

Fattah, świecki aktywista i bloger, jeden z symboli arabskiej wiosny i symbol sprzeciwu wobec autorytarnych rządów Mubaraka, został aresztowany jesienią 2013 roku. Nawoływał do antyrządowych protestów wbrew przepisom, które znacznie ograniczały prawo obywateli do zgromadzeń.

W czerwcu br. sąd skazał go na 15 lat więzienia m.in. za złamanie przepisów dotyczących demonstracji. Oprócz niego ten sam wyrok usłyszały 24 inne osoby, skazane na podstawie podobnych zarzutów.

W połowie września wszyscy zostali zwolnieni z więzienia za kaucją do czasu ponownego rozpatrzenia sprawy, gdy sędzia przewodniczący w procesie zrezygnował z tej funkcji.

Pierwsza rozprawa w ramach powtarzanego procesu odbyła się w poniedziałek. 21 oskarżonych, w tym Fattah, którzy tego dnia stawili się w sądzie, zostało zatrzymanych, a sąd nakazał zatrzymanie pozostałych czterech. Datę kolejnej rozprawy wyznaczono na 11 listopada.

Zatwierdzone jesienią 2013 roku przepisy dotyczące demonstracji nasiliły obawy o przyszłość swobód politycznych w Egipcie po obaleniu przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Ustawa uprawnia ministerstwo spraw wewnętrznych do zakazania każdego zgromadzenia co najmniej 10 osób w miejscu publicznym, jeśli władze uznają, że zagraża to bezpieczeństwu.

Za rządów Mubaraka Fattah był kilkakrotnie aresztowany. Pochodzi ze znanej w Egipcie rodziny działaczy. Jego siostra Sanaa również odsiaduje wyrok więzienia za nawoływanie do protestów, a ojciec Ahmed Saif, który zmarł w sierpniu, przez lata był obrońcą praw człowieka i za czasów Mubaraka kilka razy odsiadywał kary więzienia.

Fattah był też wśród osób nominowanych do tegorocznej Nagrody Sacharowa, wyróżnienia przyznawanego przez Parlament Europejski za zaangażowanie w obronę praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Kary więzienia dla uczestników demonstracji Sąd w Kairze skazał 23 osoby, w tym siedem kobiet, na kary trzech lat więzienia za udział w nielegalnej demonstracji.
Stan wyjątkowy. Zamykają granicę To reakcja na zamach samobójczy, w którym zginęło 30 egipskich żołnierzy.
Egipskie samoloty bombardują Libię _ - Egipcjanie bombardują nas dzień i noc i chcą tylko doprowadzić do podziałów, abyśmy skierowali przeciw sobie broń - _mówi dowódca zastrzegający swoją anonimowość.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)