Notowania

prawa człowieka
18.04.2013 17:43

Prawa człowieka na Białorusi. Amnesty International mówi o tłumieniu społeczeństwa obywatelskiego

Nawet jednoosobowy marsz czy protest jest traktowany jako naruszenie ustawy o imprezach masowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB SZAMETO / EAST NEWS)

*Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi jest tłumione przez represyjny rząd, który nie toleruje żadnej formy krytyki - stwierdza organizacja obrony praw człowieka Amnesty Internatonal w raporcie. *

W raporcie _ Co nie jest dozwolone, jest zabronione: Uciszanie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi _ AI pisze, że władze regularnie odmawiają obywatelom prawa do pokojowych zgromadzeń, stowarzyszania oraz swobody wypowiedzi. Pokojowe demonstracje są często karane grzywną, a nawet więzieniem.

_ - Od 2000 roku na Białorusi z powodu rygorystycznych wymogów rejestracyjnych nie zostały zarejestrowane żadne nowe partie polityczne, a członkowie niezależnych związków zawodowych spotykają się z dyskryminacją w miejscu pracy _ - podkreśla Amnesty na swojej stronie internetowej.

AI pisze też, że aktywistom, którzy działają bez rejestracji, grożą kary za działanie w imieniu niezarejestrowanej organizacji. Przywołuje przykład szefa Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Alesia Bialackiego, który w 2011 r. został skazany na cztery i pół roku więzienia za nieuiszczenie podatków od środków wpłaconych na jego osobiste konta bankowe w Polsce i na Litwie. _ - Wszystkie środki przeznaczone były na sfinansowanie prac Centrum Praw Człowieka, ponieważ organizacji odmówiono otwarcia rachunku bankowego na Białorusi _ - podkreśla Amnesty International.

Inny podany przez organizację przykład to zwolnienie kierowcy pracującego dla kopalni żwiru Granit (południowo-zachodnia Białoruś) Alesia Stakiewicza, który został wybrany na przewodniczącego niezależnego związku zawodowego. Zgodnie z przepisami pracownicy poinformowali swojego pracodawcę o utworzeniu związku i poprosili o wyznaczenie siedziby. Firma odmówiła i nękała tych, którzy próbowali się do związku przyłączyć. _ - Do tej pory czterech członków niezależnego związku zostało zwolnionych, podczas gdy inni byli zastraszani i opuścili związek z obawy przed utratą pracy _ - czytamy.

AI pisze też o licznych przypadkach aresztowania i przetrzymywania, a czasem bicia uczestników demonstracji. Przypomina o brutalnym stłumieniu w grudniu 2010 r. po wyborach prezydenckich protestu przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Alaksandrowi Łukaszence. Zwraca też uwagę, że czterech działaczy skazanych w związku z demonstracją: Mikoła Statkiewicz, Pawał Siewiaryniec, Eduard Łobau i Źmicier Daszkiewicz - do dziś pozostaje w więzieniu.

Według AI ustawa o imprezach masowych narusza podstawowe prawo społeczeństwa białoruskiego do organizowania demonstracji. _ - Nawet jednoosobowy marsz czy protest jest traktowany jako naruszenie ustawy o imprezach masowych. Protestujący mogą być ścigani za zorganizowanie jednoosobowego marszu lub nawet ukarani grzywną za publiczne wręczanie prezentów _ - podkreśliła dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin, której słowa przytoczono na stronie internetowej organizacji.

_ - Białoruś musi dać swojemu społeczeństwu prawo do swobodnego wypowiadania się, bez represji. Białoruskie władze muszą zrewidować wszystkie dekrety prezydenckie oraz przepisy dotyczące rejestracji i działania organizacji pozarządowych i zapewnić respektowanie przez urzędników prawa do stowarzyszania się i gromadzenia _ - zaznaczyła Nadażdin.

Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Białorusi zależy na współpracy z tym krajem Stosunki Białorusi z Unią Europejską nie znajdują się ślepym zaułku - oświadczył dzisiaj minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
"To oznacza wepchnięcie w ramiona Rosji" Andrej Sannikau uważa, że Unia Europejska powinna zerwać stosunki z dyktaturą na Białorusii
"Zerwijcie stosunki z Białorusią!" Głośny apel... Zdaniem autora apelu Unia Europejska próbuje obecnie wrócić do _ dialogu z dyktaturą _.
Tagi: prawa człowieka, ai, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz