Notowania

prawa autorskie
28.08.2014 07:53

Prawa autorskie. Wraca słynna sprawa ws. muzyki u fryzjera

Wrocławski Sąd Apelacyjny w piątek rozpatrzy odwołanie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ws. niepłacenia tantiem za muzykę emitowaną z radia w zakładzie fryzjerskim. W kwietniu sąd pierwszej instancji oddalił pozew ZAiKS-u.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Wrocławski Sąd Apelacyjny rozpatrzy odwołanie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w sprawie niepłacenia tantiem za muzykę emitowaną z radia. W kwietniu sąd pierwszej instancji oddalił pozew ZAiKS-u.

Proces rozpoczął się w styczniu 2014 r. po tym, gdy właściciel małego zakładu fryzjerskiego z Wałbrzycha odmówił ZAiKS-owi zapłacenia tantiem wyliczonych na kwotę prawie 1000 zł.

Sąd, oddalając powództwo ZAiKS-u, nie podzielił stanowiska powoda, że słuchanie muzyki w zakładzie fryzjerskim miało wpływ na zwiększenie przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej.

Marcin Węgrzynowski, pozwany właściciel zakładu fryzjerskiego, mówił PAP po korzystnym orzeczeniu sądu, że ma nadzieję, iż wyrok w jego sprawie będzie precedensem i przykładem dla innych.

_ Najbardziej cieszę się z faktu, że w uzasadnieniu sąd podkreślił, iż nie może być mowy o publicznym odtwarzaniu muzyki w sytuacji, gdy jestem w swoim małym zakładzie tylko ja z jedną klientką. Sąd argumentował też, że każdy obywatel ma prawo do dostępu do informacji i słuchania radia _ - dodał Węgrzynowski.

Jako dowody w sprawie przedstawił m.in. księgi podatkowe, które miały pokazać, że nie ma związku między słuchaniem radia a wzrostem przychodów jego zakładu. Sąd przyjął również jako dowód oświadczenia ponad 270 klientek fryzjera, które napisały, że w zakładzie nie słuchały muzyki.

_ Przede wszystkim udowodniliśmy, że jeśli nie ma związku pomiędzy emitowaniem muzyki a wzrostem przychodów firmy, to opłaty licencyjne nie są należne. Powoływaliśmy się na punkt 2 paragraf 24 ustawy o prawie autorskim _ - mówił Węgrzynowski.

Pełnomocnik ZAiKS-u mec. Krzysztof Zuber składając odwołanie, mówił PAP, że dotychczasowe orzecznictwo sądowe w takich sprawach wyraźnie wskazuje, że tantiemy autorom się należą. _ To ważna sprawa dla wszystkich twórców _ - dodał mecenas.

Na podstawie decyzji ministra kultury Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych od 1995 r. ma zezwolenie na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi twórców. Może domagać się tantiem dla swych członków a także dla twórców niezrzeszonych w ZAiKS.

Orzeczenie sądu apelacyjnego będzie prawomocne.

Czytaj więcej w Money.pl
MTV Video Music Awards rozdane. Kto wygrał? Poznaj wyniki jednej z najważniejszych imprez muzycznych roku.
Koniec smartfonów na koncertach? To szkodzi Nagrywanie na przenośnych urządzeniach elektronicznych fragmentów utworów, jest kradzieżą praw autorskich? Artyści mają dość.
Tagi: prawa autorskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz