Notowania

arabia saudyjska
25.12.2014 15:16

Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Prowadziły auto, sądzone są za terroryzm

Dwie działaczki, broniące prawa do prowadzenia samochodu i aresztowane niemal miesiąc temu za złamanie tego zakazu, zostały przekazane sądowi w Rijadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ammar shaker/public domain)

Według nich kobiety, 25-letnia Ludżain al-Hathlul i 33-letnia Majsa al-Amudi, mają być sądzone nie za prowadzenie samochodu, ale opinie na ten temat wygłaszane w internecie.

Anonimowe źródła z otoczenia kobiet twierdzą, że śledztwo najwyraźniej koncentrowało się wokół ich działalności w sieciach społecznościowych.

Młodsza z kobiet została aresztowane 1 grudnia, gdy próbowała wjechać samochodem do Arabii Saudyjskiej z sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich (posługując się wystawionym przez ZEA prawem jazdy). Następnie aresztowana została Amudi, saudyjska dziennikarka mieszkająca w ZEA, która ruszyła na granicę, by pomóc koleżance.

Na Twitterze obie działaczki śledzi w sumie prawie 360 tys. ludzi. Amudi uruchomiła na YouTube kanał, na którym poruszana jest kwestia zakazu prowadzenia samochodu dla Saudyjek.

W październiku dziesiątki Saudyjek umieściły w internecie swoje zdjęcia za kierownicą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że wobec osób stwarzających zagrożenie dla _ jedności społecznej _ zastosuje przewidziane kroki _ z pełną surowością _.

Zakaz utrzymywany przez Arabię Saudyjską, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacją islamu, jest nieformalny, ale faktycznie prawa jazdy wydaje się tam wyłącznie mężczyznom. Podobnych obostrzeń nie ma w żadnym innym kraju świata muzułmańskiego, w tym u konserwatywnych sąsiadów Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską.

Czytaj więcej w Money.pl
135 osób zatrzymanych. Chodzi o terroryzm Na początku lutego w Arabii Saudyjskiej weszła w życie nowa ustawa antyterrorystyczna.
Usłyszeli wyroki 30 lat więzienia. Za co? Trzynastu oskarżonych, którzy stanęli przed sądem w Rijadzie specjalizującym się w sprawach związanych z terroryzmem, wchodziło w skład 41-osobowej grupy tworzącej komórkę terrorystyczną.
"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru" Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.
Tagi: arabia saudyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz