Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
25.07.2016 16:43

Pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura zablokowała 12 mln dol. na koncie jednej z polskich firm

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie "prania brudnych pieniędzy". W jego ramach prokuratura zablokowała ponad 12 mln dolarów na rachunku bankowym jednej z polskich spółek. Nie ujawniono jej nazwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)

"Przedmiotem postępowania są środki finansowe pochodzące z transakcji pomiędzy ustalonymi podmiotami gospodarczymi, których nazwy zostały pominięte w niniejszej informacji z racji wczesnego etapu śledztwa i dotychczasowych ustaleń" - głosi komunikat prokuratury. Wszczęła ona swe postępowanie po zawiadomieniu złożonym w marcu br. przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Według prokuratury zgromadzone dowody wskazują, że na skutek "podstępnego podania się nieustalonych osób" za kontrahenta jednej ze spółek koreańskich, w lutym i marcu 2016 r., za pośrednictwem zagranicznego podmiotu gospodarczego, doszło do nieuprawnionego przelania wielomilionowych kwot pieniędzy na rachunek polskiej spółki z o.o. "Bezpośrednio po wpłynięciu doniesienia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, prokurator niezwłocznie zablokował na rachunku bankowym polskiej spółki środki finansowe w łącznej kwocie ponad 12 mln USD" - dodano.

Obecnie wykonywane są czynności dowodowe służące ustaleniu faktycznej działalności gospodarczej spółki, na której rachunek wpłynęły zakwestionowane środki finansowe zagranicznego podmiotu gospodarczego uczestniczącego w ich przelaniu oraz reprezentujących ich osób - podała prokuratura.

Zapowiedziała, że w najbliższym czasie skierowane zostaną wnioski o pomoc prawną, w tym m.in. do Republiki Korei, w celu wyjaśnienia powiązań osobowych między podmiotami biorącymi udział z wprowadzeniem do legalnego obrotu finansowego środków, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż pochodziły z działalności przestępczej.

Podstawą śledztwa są artykuły Kodeksu karnego co do przestępstwa "prania brudnych pieniędzy". Zgodnie z nimi kara za takie występki wynosi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Kto dopuszcza się takich czynów w porozumieniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat więzienia. "Śledztwo ma charakter rozwojowy" - podkreśla prokuratura.

Tagi: kraj, przestępczość, prokuratura, pap, pranie brudnych pieniędzy, wiadomości, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-07-2016

MaxHa, ha a potem trzeba płacić odszkodowania

Rozwiń komentarze (1)