Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prace społeczne
29.01.2008 00:05

Prace społeczne zamiast więzienia

Prace społeczne dla drobnych przestępców zamiast odsiadywania wyroków to pomysł na rozładowanie tłoku w więzieniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Sprawcy drobnych i średniej wagi przestępstw zagrożonych karą do pięciu lat więzienia swoją karę będą mogli odbyć przy pracach społecznych - donosi dziennik "Polska".

Takie zmiany w prawie karnym proponuje zespół ekspertów przy ministrze sprawiedliwości Zbigniewie Ćwiąkalskim.

Instytucje, które zgodzą się zatrudnić skazanych, będą mogły liczyć na refundację części kosztów, jak chociażby ubezpieczenia.

Tacy robotnicy pomogliby rozwiązać problem braku rąk do pracy, na przykład przy inwestycjach związanych z Euro 2012 - zauważa "Polska".

Zespół proponuje również, aby osoby skazane na kilkumiesięczne kary więzienia mogły starać się o przedterminowe zwolnienie. Teraz - jak zauważa gazeta - skazani na nie dłużej niż sześć miesięcy nie mogą się o nie ubiegać.

Projekt spotkał się z krytyką byłego ministra sprawiedliwości. Zdaniem Zbigniewa Ziobro jest to powrót do kodeksu z 1997 roku, czyli liberalnego prawa wobec przestępców.

"W USA sędziowie sprawców drobnych przestępstw mogą karać różnymi karami, dyscyplinującymi na przykład noszeniem koszulek ze wstydliwym napisem. Podobne kary stosuje się też w Anglii" - czytamy w dzienniku "Polska".

Tagi: prace społeczne, ministerstwo sprawiedliwości, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz