Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PPOZ chce spotkania z szefem GIS w sprawie przepisów o stwierdzaniu zgonu

0
Podziel się:

Jak dodali lekarze, z informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że aktualnie prace nad nowelizacją tych przepisów trwają w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

PPOZ chce spotkania z szefem GIS w sprawie przepisów o stwierdzaniu zgonu
(digital cat/cc/flickr)

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o spotkanie ws. pilnej - zdaniem lekarzy - potrzeby uregulowania przepisów dotyczących wystawiania kart zgonów.

W piśmie do GIS, PPOZ podkreśla, że _ uregulowanie archaicznych przepisów dotyczących wystawiania kart zgonów jest jedną z najpilniejszych spraw, na jakie oczekuje środowisko lekarskie od wielu lat _.

Jak dodali lekarze, z informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że aktualnie prace nad nowelizacją tych przepisów trwają w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Rzecznik GIS Jan Bondar wyjaśnił, że po zapoznaniu się z pismem od PPOZ Główny Inspektor Sanitarny rozważy takie spotkanie. Dodał, że ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. regulująca m.in. orzekanie o zgonie była już wielokrotnie nowelizowana. Jednak, jak podkreślił, warto rozważyć kolejne zmiany, aby dostosować przepisy do obecnych realiów.

Resort w połowie sierpnia w odpowiedzi dla PPOZ stwierdził, że _ niewątpliwie zarówno akty wykonawcze regulujące tematykę stwierdzania zgonu i procedurę wydawania karty zgonu, jak i cała problematyka uregulowana w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych wymaga nowych uregulowań prawnych odpowiadających rzeczywistości społecznej, gospodarczej i administracyjnej _. Ponadto resort poinformował, że minister zdrowia upoważnił Głównego Inspektora Sanitarnego do opracowania i prowadzenia prac legislacyjnych nad projektem nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Już na początku sierpnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wyraził przekonanie, że przepisy dotyczące orzekania o zgonie wymagają zmian i trwają nad tym prace. Była to reakcja na zdarzenie z lipca, gdy karetka po nieudanej próbie reanimacji odwiozła pacjenta na miejsce wypadku drogowego w Siewierzu (Śląskie) i tam zostawiła zwłoki. Według doniesień medialnych, ratownicy zabrali przytomną ofiarę wypadku do szpitala, w drodze mężczyzna stracił przytomność i ratownicy podjęli reanimację, jak się okazało bezskuteczną. Ratownicy wrócili więc na miejsce wypadku i zostawili tam ciało mężczyzny, tłumacząc, że nie mogą przewozić zwłok. W sierpniu prokuratura rozpoczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające, aby wyjaśnić, czy nie doszło do bezczeszczenia zwłok.

Według resortu zdrowia, obecnie na podstawie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. oraz rozporządzenia ministra zdrowia z 1961 r. zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie. W przypadku, gdy żaden lekarz nie udzielał zmarłemu świadczeń zdrowotnych w okresie 30 dni przed dniem zgonu bądź lekarz taki mieszka w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym są zwłoki, albo z innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok, kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon, będąc wezwanym do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.

Stwierdzenie zgonu zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym możliwe jest też przez lekarza wchodzącego w skład zespołu ratunkowego. Z kolei gdy zgon nastąpi w karetce, gdzie brak jest lekarza, zasadne wydaje się - jak twierdzi MZ - dowiezienie pacjenta do podmiotu leczniczego, do którego zmierzał zespół ratownictwa medycznego.

_ Problem niewystarczającej liczby podmiotów uprawnionych do stwierdzania zgodnu i wystawiania kart zgodnu w świetle obecnie obowiązujących przepisów wynika zarówno z deaktualizacji pojęć w nich stosowanych, jak i nowego systemu organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej _ - przyznaje resort zdrowia w piśmie do PPOZ.

Z postulatem nowelizacji przepisów dotyczących stwierdzania zgonu występowała do ministra zdrowia w sierpniu także Naczelna Izba Lekarska podkreślając, że _ nie ma jednak jednoznacznych przepisów ustalających zasady, sposób i tryb finansowania wystawienia karty zgonu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Plan finansowy przyjęty przez posłów Sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała dzisiaj projekt planu. Wynika z niego, że w przyszłym roku na finansowanie świadczeń zdrowotnych zostanie przeznaczone ponad 63,3 mld zł.
Liczba palaczy stale się tutaj zmniejsza Na specjalistycznej konferencji w Londynie potwierdzono, że ten spadek wynosi prawie jeden procent rocznie.
Smarfon zgubny dla naszego zdrowia Badacze sprawdzili stan zdrowia amerykańskich studentów, chętnie korzystających ze swych telefonów. Wyniki nie są zachwycające...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)