1/9
href="http://manager.money.pl/galerie/pozegnanie-premiera-tadeusza-mazowieckiego-g643037.html">src="http://static2.money.pl/i/galeria/202/2/628682_m644x431.jpg"/>
fot:
W warszawskiej archikatedrze dobiegła końca msza żałobna Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszego niekomunistycznego premiera w świątyni pożegnali rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i opozycji. Przed katedrą i na Placu Zamkowym zgromadziły się tysiące ludzi. Tadeusz Mazowiecki spoczął w rodzinnym grobie w Laskach pod Warszawą.
Aktualizacja: 15:20
Wcześniej w tamtejszej kaplicy zakończyła się krótka msza żałobna. Razem z konduktem przez nekropolię w Puszczy Kampinoskiej szły tłumy żałobników, w tym rodzina zmarłego, miejscowe siostry zakonne, księża, politycy - w tym para prezydencka, premier z małżonką, oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także ci, którzy prywatnie przyjechali do Lasek oddać hołd byłemu premierowi. Asystę konduktowi zapewnia wojsko.
Były premier Tadeusz Mazowiecki, zmarły 28 października, spoczął na małym, leśnym cmentarzu, na terenie Zakładu dla Niewidomych. Na tym samym cmentarzu pochowana jest także jego żona Ewa. Tadeusz Mazowiecki z Laskami związany był od lat, miał tu przyjaciół. Laski to nie tylko zakład dla dzieci niewidomych, to także ważny ośrodek katolickiej inteligencji skupionej przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W czasach PRL schronienie znajdowali tu opozycjoniści prześladowani przez komunistyczne władze.
Główne uroczystości żałobne odprawiono wcześniej w katedrze świętego Jana na warszawskiej starówce. Kondukt z trumną z ciałem byłego premiera dotarł tam z Pałacu Prezydenckiego.
_ - Tadeusz Mazowiecki dobrze zasłużył się Polsce _. Tak o pierwszym niekomunistycznym premierze mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas pożegnania w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Bronisław Komorowski podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki jako polityk łączył osobistą skromność z poczuciem służby Polsce. Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał przede wszystkim zasługi Tadeusza Mazowieckiego dla budowy struktur III Rzeczpospolitej. Bronisław Komorowski podkreślił, że jego następcy mogli jedynie dokładać swoje cegiełki do budowy gmachu wolnej Polski. _ Fundamenty stworzył rząd Mazowieckiego i to on wyznaczył kurs polskich przemian w kierunku prorynkowym, prozachodnim i proeuropejskim _- zaznaczył. To były decyzje, które zapadły podczas pierwszych 16 miesięcy transformacji ustrojowej, czyli w czasie rządów Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent zwrócił też uwagę, że za rok będziemy obchodzić 25 rocznicę odzyskania niepodległości i tę rocznicę będziemy obchodzić już bez pierwszego premiera III
RP.
_ - Tadeusz Mazowiecki żył zgodnie z ośmiorgiem błogosławieństw ewangelicznych _. Tak mówił o zmarłym dominikanin, ojciec Aleksander Hauke-Ligowski, który wygłosił homilię w czasie mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze.Rozpoczynając nabożeństwo metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem wiary, nadziei i miłości. Podkreślił, że podejmując decyzje jako premier zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski, a w działalności publicznej wykazywał się pokorą. _ - To wielki testament, jaki nam zostawił _ - powiedział kardynał Nycz. Przypomniał też zaangażowanie zmarłego w katolicki ruch społeczny i jego związki z ośrodkiem franciszkanek w Laskach.
Ojciec Aleksander Hauke-Ligowski powiedział w homilii, że w życiu Tadeusza Mazowieckiego widać było słowa Chrystusa _ Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości _. Pragnienie sprawiedliwości to pragnienie, aby każdy otrzymał to, co mu się należy, także jako katolikowi, Polakowi i obywatelowi. To właśnie wypełniało Twoje dni: cierpliwa praca i poszerzanie przestrzeni wolności - powiedział kaznodzieja. Dodał, że działalność Mazowieckiego była przykładem miłości, która nikogo nie przekreśla, ale _ współweseli się z prawdą _. Można było się z nim nie zgadzać, ale nie można było mu nie ufać - dodał ojciec Hauke-Ligowski podkreślając, że Mazowiecki nie ukrywał różnic poglądów, lecz starał się _ utrzeć _ kompromis. Dlatego zdobył autorytet, który pozwolił mu włączyć się w protest robotników w 1980 roku i doprowadzić do rozmów Okrągłego Stołu 9 lat później.
Kaznodzieja powiedział, że zmarły realizował ewangeliczne wezwanie do miłości, działając na rzecz porozumienia Polaków z sąsiadami. Przypomniał też rolę, jaką Tadeusz Mazowiecki odegrał jako specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. _ - Niech naszą modlitwą będzie milczenie _ - zakończył ojciec Hauke-Ligowski.
W koncelebrze wzięli udział m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i Prymas Czech kard. Dominik Duka. Podczas mszy obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.
Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października, miał 86 lat.
Kondolencje z całego świata
Papież Franciszek przesłał kondolencje na ręce rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Odczytał je w czasie mszy żałobnej proboszcz archikatedry warszawskiej, ksiądz Bogdan Bartołd.
Papież napisał, że łączy się duchowo z tymi, którzy z bólem i nadzieją dziękują Bogu za bogate życie i owoce działalności Tadeusza Mazowieckiego. _ Opatrzność Boża wyznaczyła mu trudne zadanie przewodniczenia rządowi, który po upadku reżimu komunistycznego i przemianach społeczno-politycznych w Polsce miał poprowadzić naród ku lepszej rzeczywistości _ - przypomniał Franciszek. _ Pełnił tę misję z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich, z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Był mężem stanu, który dobro Ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste _ - napisał papież, który przesłał wyrazy współczucia i błogosławieństwo rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego.
Ksiądz Bartołd dodał, że kondolencje przesłali też prezydenci Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Litwy, Estonii, Szwajcarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz kanclerz Niemiec, premierzy Czech, Litwy, Mołdawii, Luksemburga, Singapuru, a także XIV Dalajlama.
Żałoba narodowa
Żałobę narodową wprowadził prezydent w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych uwzględniają fakt obowiązywania żałoby narodowej, ale - jak zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - w związku z faktem jej ogłoszenia przez prezydenta organizatorzy zaplanowanych wcześniej wydarzeń nie mają prawnego obowiązku odwoływania ich. Taką decyzję każdy z podmiotów podejmuje samodzielnie.
Biały Dom składa Polsce kondolencje _ Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, który przetrwał więzienie, by stać się pierwszym premierem wolnej Polski - _ brzmi oświadczenie Białego Domu. | |
Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Pogrzeb już 3 listopada Wyrazy współczucia przesyłają politycy z całego świata. Były premier będzie żegnany z największymi honorami. |