Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pożary w polsce
30.07.2013 14:34

Pożary lasów w Polsce. Wstrząsające dane

349 pożarów wybuchło w lasach w ubiegłym tygodniu. W ciągu ostatniej doby lasy płonęły aż w 54 miejscach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

349 pożarów wybuchło w lasach w ubiegłym tygodniu. W ciągu ostatniej doby lasy płonęły aż w 54 miejscach - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

W ostatnich dniach, kiedy temperatura powietrza znacznie przekraczała 30 stopni Celsjusza, najwięcej pożarów wybuchło w województwie mazowieckim (ponad 100), lubuskim (48) i wielkopolskim (37). _ Natomiast tylko wczoraj doszło aż do 54 pożary lasów, głównie w Mazowieckiem oraz Śląskiem _ - powiedział Frątczak.

Jak poinformował, obecnie najwyższy 3. stopień zagrożenia pożarowego dotyczy części województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego, całego województwa podlaskiego a także świętokrzyskiego, lubelskiego.

Rzecznik komendanta głównego PSP przypomniał, że okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadzają nadleśnictwa, jeśli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona w godzinach porannych spada poniżej 10 procent.

Strażacy i leśnicy przypominają, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 złotych.

_ - Dziewięć na dziesięć pożarów powodowanych jest przez człowieka. Większość z nich to pożary małe z uwagi na doskonały system monitorowania obszarów leśnych, który powstał po 1992 roku po pożarach w Kuźni Raciborskiej. To nie tylko system obserwacji, ale również kamery przemysłowe, samoloty patrolowe oraz sieć dróg i właściwa gospodarka leśna oraz budowanie zbiorników wodnych _ - powiedział Frątczak.

Na przełomie sierpnia i września 1992 roku w Kuźni Raciborskiej spłonęło ponad 9 tys. ha lasu. W trwającej 124 godz. akcji ratowniczej, zginęło dwóch strażaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj płonęło już ponad 200 mieszkań W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Nawałnice przeszły nad Polską. Liczne zalania Ewakuowane 24 osoby, zniszczone mosty i drogi - to pierwsze podsumowania skutków intensywnych ulew, które przeszły wczoraj nad północną częścią województwa śląskiego.
Zalania i awarie po burzach i ulewach Stan wody troszeczkę obniża się, natomiast nurt jest dosyć silny.
Tagi: pożary w polsce, pożary, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz