Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożaru Zamku Książ. Są zarzuty dla firmy remontowej

0
Podziel się:

Według ustaleń prokuratury przyczyną pożaru było nieprawidłowe użycie przez pracownika firmy remontowej palnika gazowego.

W pożarze spłonęło około 500 m kw. dachu, straty to około milion złotych</br>
W pożarze spłonęło około 500 m kw. dachu, straty to około milion złotych</br> (PAP/Maciej Kulczyński)

Zarzuty nieumyślnego spowodowania pożaru postawiła w piątek wałbrzyska prokuratura pracownikowi i właścicielowi jednej z firm remontowych wykonujących prace na Zamku Książ. W środę w wyniku pożaru spłonęła część dachu tego największego na Dolnym Śląsku zamku.

[Aktualizacja 15:52]

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Ewa Ścierzyńska, według ustaleń prokuratury przyczyną pożaru było nieprawidłowe użycie przez pracownika firmy remontowej palnika gazowego.

Pracownik i jej właściciel usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania pożaru, za co grozi kara pięciu lat więzienia. Przyznali się do winy - poinformowała prokurator.

Dodała, że pracownik firmy używał palnika gazowego bez uprzedniego przeszkolenia. _ Wykonywał prace zlecone mu przez właściciela firmy. Po złożeniu wyjaśnień obaj mężczyźni zostali zwolnieni do domu. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny _ - powiedział Ścierzyńska.

Pożar na Zamku Książ wybuchł w środę po południu. W akcji gaśniczej uczestniczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Ogień udało się opanować po kilku godzinach. Spłonęło około 500 m kw. dachu; zniszczone zostało również poddasze. Wstępnie straty oszacowano na ok. miliona złotych.

Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni. Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Pożar w zamku Książ. Straty są ogromne Dziś wczesnym popołudniem wybuchł pożar w jednym z głównych budynków kompleksu.
Ugaszono pożar zamku w Kliczkowie Pozostałe na miejscu jednostki straży pożarnej zabezpieczają konstrukcję przed ponownym zapaleniem.
Tragiczny pożar pod Łukowem W miejscowości Grężówka spłonął budynek mieszkalny. Zginął mężczyzna.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)