Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pożar w rosji
01.02.2015 15:17

Pożar w Moskwie. Milion dokumentów utraconych na zawsze

Ogień zniszczył około 15 procent zbioru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pożar wybuchł w moskiewskiej bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk. Biblioteka Instytutu Informacji Naukowej Nauk Społecznych dysponuje drugim co do wielkości zbiorem w Rosji. Pracownicy tej instytucji szacują, że ogień zniszczył około 15 procent księgozbioru.

Pożar w moskiewskiej bibliotece wybuchł w piątek wieczorem. Dopiero dziś po północy ratownikom udało się dogasić ogień. Płomienie strawiły ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni bibliotecznego budynku, w tym doprowadzając do zawalenia się ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych dachu.

Na razie nieoficjalnie służby ratownicze wykluczają podpalenie, wskazując jako przyczynę pożaru awarię instalacji elektrycznej.

Biblioteka Instytutu Informacji Naukowej Nauk Społecznych została założona w 1918 roku i wzorowano ją na Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Część zbiorów, z ponad 14 milionów pozycji, to książki wywiezione w 1945 roku jako trofea wojenne z terytorium Niemiec.

Eksperci zwracają uwagę na niezwykle cenne kolekcje dokumentów dotyczących: Ligi Narodów, ONZ, UNESCO, a także parlamentów Wielkiej Brytanii i Włoch.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja w głębokim kryzysie. PKB spadnie aż o.. W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc.
USA grożą Rosji nowymi sankcjami Jednocześnie Waszyngton wyraził zadowolenie z uzgodnionych w Brukseli nowych sankcji UE wobec Rosji w związku z konfliktem ukraińskim.
Rosja poza systemem SWIFT? Tego boi się... Władze w Rosji nie chcą utracić możliwości transferów międzybankowych i międzynarodowych.
Tagi: pożar w rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz