Dwa tygodnie po upadku centroprawicowego gabinetu premiera Janeza Janszy Słowenia ma nową koalicję rządową. Jak poinformowała słoweńska telewizja wczoraj wieczorem szefowie czterech partii podpisali porozumienie koalicyjne.
Porozumienie podpisano niemal od razu po przystąpieniu do koalicji liberalnej Ligi Obywatelskiej (DL). Nowy rząd tworzą teraz cztery ugrupowania: Pozytywna Słowenia (PS), na której czele stoi premier Alenka Bratuszek, Socjaldemokraci (SD), Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) oraz wspomniana Liga Obywatelska.
Nowa koalicja ma w parlamencie 49 z 90 mandatów. Alenka Bratuszek jest pierwszą kobietą premierem w historii Słowenii.
Centroprawicowy rząd premiera Janszy upadł pod koniec lutego, po przegłosowaniu w parlamencie złożonego przez opozycję wniosku o wotum nieufności.
Od stycznia rząd zamieszanego w skandal korupcyjny Janszy stracił poparcie trzech z pięciu partii koalicji rządowej i dysponował w parlamencie jedynie 30 głosami. Koalicję opuścili deputowani Ligi Obywatelskiej, Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii i Słoweńskiej Partii Ludowej (SLS).
Zarzuty wobec Janszy dotyczą nieprawidłowości w jego deklaracjach majątkowych. Majątek byłego premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro. Jansza twierdzi, że jest niewinny. Jest on także oskarżony o korupcję w trwającym obecnie procesie dotyczącym poważnego kontraktu na dostawy z Finlandii czołgów Patria. Do korupcji miałoby dojść podczas poprzedniej kadencji premiera w latach 2004-2008.
Kryzys polityczny nastąpił w bardzo trudnym momencie dla małej, dwumilionowej Słowenii, należącej do strefy euro od 2004 roku. Nowy rząd będzie musiał zreformować system bankowy, borykający się ze złymi pożyczkami, sprywatyzować wiele przedsiębiorstw państwowych i ewentualnie zwiększyć stawkę VAT, aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku; w 2012 roku wyniósł on 4,2 procent.
Ta sytuacja sprawia, że Słowenia jest, po Irlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii, potencjalnym kandydatem do pilnej pomocy finansowej Unii Europejskiej.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Chcą przedterminowych wyborów. Mają dość Protestujący mają dość elit rządzących i żądają rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. W centrum Lublany, w gęstym deszczu, demonstrowało wczoraj 5 tysięcy ludzi. | |
Awaria w elektrowni jądrowej w Europie Przedstawiciele elektrowni w Krsk zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. | |
Skandal korupcyjny. Partia opuszcza koalicję Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) ogłosiła, że jeszcze w lutym wystąpi z koalicji rządzącej w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest premier Janez Jansza. |