Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powrót Śląska do Polski efektem propolskiego ruchu Ślązaków

0
Podziel się:

Powrót Śląska do Polski był przede wszystkim skutkiem samodzielnego
propolskiego ruchu Ślązaków - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas
dziękczynnej mszy św. z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Powrót Śląska do Polski efektem propolskiego ruchu Ślązaków
(Michal WARGIN/East News)
bETMPpUB

_ - Powrót Śląska do Polski był przede wszystkim skutkiem samodzielnego propolskiego ruchu Ślązaków _ - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas dziękczynnej mszy św. z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

We mszy uczestniczyły rodziny powstańców śląskich, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz parlamentarzyści.

_ - To wydarzenie (sprzed 90 lat - red.), a właściwie cały ich splot, było wypadkową wielu czynników, przede wszystkim samodzielnego, propolskiego ruchu Ślązaków, którzy chcieli przyłączenia Śląska do odrodzonej ojczyzny _ - powiedział w homilii abp Skworc.

bETMPpUD

_ - Ten oddolny ruch miał pierwszego sojusznika w śląskiej rodzinie, która przez wieki przechowywała słowiańską kulturę, pielęgnowała język serca, którym dla większości Ślązaków był język polski, często w gwarowej formie _ - dodał metropolita. Mówił też, że wsparciem dla mieszkańców Śląska i ich polskości był również Kościół katolicki oraz Kościół ewangelicko-augsburski.

Hierarcha przekonywał, że Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do odrodzonej Polski nie tylko dobra materialne, ale i duchowe, szacunek dla pracy, rzetelność i silne poczucie przynależności do wspólnoty narodów chrześcijańskich.

Metropolita wspomniał i wyrażał wdzięczność bohaterom sprzed dziesięcioleci - powstańcom śląskim, Wojciechowi Korfantemu oraz wielu działaczom, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku.

_ - Ofiara życia - to dla wielu mieszkańców Śląska była cena wierności Bogu i Polsce _ - podkreślił abp Skworc, przypominając hitlerowską okupację, śmierć wielu Ślązaków w Katyniu i obozach koncentracyjnych.

bETMPpUJ

_ - Wiele cierpień w śląskich rodzinach przyniosło także przymusowe wcielanie - szczególnie pod koniec wojny - młodych Ślązaków do armii hitlerowskiej. Znaczna ich liczba dezerterowała i przechodziła na stronę aliantów. Walczyli potem na wszystkich frontach II wojny światowej; wielu na Śląsk już nie powróciło _ - powiedział.

Wyzwolenie spod okupacji - przypomniał abp Skworc - przyniosło nowe cierpienia i rozczarowania; tym większe, że zlikwidowano wszystkie przedwojenne instytucje śląskiej autonomii, a rodowici Ślązacy byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii. W homilii przypomniał też wydarzenia z ostatnich lat - strajki, stan wojenny i ofiarę górników z _ Wujka _.

Niedzielna msza św. była ostatnim punktem rocznicowych uroczystości, które trwały na Śląsku od piątku. Tego dnia Katowice odwiedzili prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Czytaj więcej o Śląsku w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bETMPpVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)