Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powrót kas mieszkaniowych. Projekt w 2015 roku

0
Podziel się:

Wicepremier nie podał szczegółów planowanych rozwiązań.

Powrót kas mieszkaniowych. Projekt w 2015 roku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na przełomie lutego i marca 2015 roku zostanie przedstawiony projekt dotyczący kas mieszkaniowych - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podczas konferencji poświęconej finansowaniu gospodarki Piechociński mówił, że w najbliższym czasie powinna się rozpocząć _ duża debata _ o kasach mieszkaniowych. _ Zamierzamy projekt (o kasach - PAP) przedłożyć do publicznej dyskusji między lutym i marcem przyszłego roku _ - zapowiedział.

Wicepremier nie podał szczegółów planowanych rozwiązań. Podczas rozmowy z dziennikarzami wyjaśnił, że propozycje te nie będą wiązały się z wprowadzeniem nowych ulg podatkowych. _ - Pomysł jest daleko zaawanasowany. Będzie to bez ulg podatkowych, tylko w innej formule. Będziemy premiować tych, którzy systematycznie kilkaset złotych albo więcej będą rocznie odkładać. Myślę, że ten mechanizm jest stabilniejszy, bo tworzy także mocne źródło zasilania kapitałowego dla gospodarki _ - przekonywał Piechociński.

W rozmowie z PAP wiceszef rządu stwierdził: _ Maksymalnie szybko powinniśmy przedstawić taki pakiet rozwiązań i w mojej ocenie powinien to zrobić Związek Banków Polskich _.

_ - Po perturbacjach z kolejnymi programami wspierania mieszkalnictwa jak Rodzina na Swoim czy teraz MdM potrzebny jest nam powrót do idei kas mieszkaniowych z premią za systematyczne, comiesięczne oszczędzanie i być może powiązanie tego z ubezpieczeniami, np. z trzecim filarem _ - uważa wicepremier.

_ - Chodzi o to, by oszczędzającym w takim systemie przysługiwała nie tylko premia z krajowego funduszu mieszkaniowego, ale jeszcze jakiś dodatkowy mechanizm z filara ubezpieczeniowego _ - tłumaczył w rozmowie PAP.

Kasa mieszkaniowa to jedna z form oszczędzania i uzyskania pieniędzy na inwestycję mieszkaniową. Mechanizm ten wymaga zaangażowania banków, które prowadzą rachunki oszczędnościowo - kredytowe dla klientów indywidualnych i udzielają kredytów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych posiadacza rachunku.

Czytaj więcej w Money.pl
Przepadnie 300 mln złotych dopłat Młodzi Polacy wykorzystają w tym roku tylko część pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do kredytów hipotecznych. Oto powody.
Zaskakujący efekt programu dopłat MdM Wciąż zmniejsza się odsetek miast, które zamieszkiwane są przez przynajmniej 100 tysięcy mieszkańców.
Nowe limity MdM. Zobacz, kto zyska najwięcej Do tej pory wykorzystano niewiele ponad 30 procent pieniędzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)