Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powinni nas informować o sprawie więzień CIA

0
Podziel się:

Byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu postawiono zarzuty w sprawie przetrzymywania w Polsce więźniów CIA

Powinni nas informować o sprawie więzień CIA
(Wlodzimierz Wasyluk/<br />Reporter)
bECFUuOJ

Prokurator generalny Andrzej Seremet powinien ujawnić dokumenty dotyczące istnienia więzienia CIA w Polsce* *- uważa Senator Platformy Obywatelskiej Józef Pinior.

_ Gazeta Wyborcza _ ujawniła dziś, że byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu postawiono zarzuty w sprawie przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Były polityk SLD odmówił składania zeznań i zapowiedział, że będzie tak dalej postępował. _ _

_ Wyborcza _ dowiedziała się, że Siemiątkowski otrzymał zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez _ bezprawne pozbawienie wolności _ i _ stosowanie kar cielesnych _ wobec jeńców wojennych.

bECFUuOL

Według gazety, warszawska prokuratura postawiła zarzuty byłemu szefowi wywiadu 10 stycznia, ale nie podała tego publicznie, bowiem sprawa jest ściśle tajna. W rozmowie z TVP Info Józef Pinior podkreślił, że prokuratorowi generalnemu nie wolno ukrywać dokumentów w tej sprawie.

- _ Myślę, że prokurator generalny poprzez tego typu działania staje się współuczestnikiem tamtych wydarzeń. Oczekuję, że Andrzej Seremet będzie informował opinię publiczną o stanie tego śledztwa albo poda się do dymisji _- mówi senator Pinior.

POSŁUCHAJ JÓZEFA PINIORA:

Według _ Gazety Wyborczej _, postawienie zarzutów Siemiątkowskiemu i jego zastępcy było możliwe dopiero po otrzymaniu przez prokuraturę pod koniec ubiegłego roku pełnej dokumentacji współpracy Agencji Wywiadu z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. Wśród dokumentów były szczegóły organizacji podlegającego Amerykanom ośrodka na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach na Mazurach.

W materiałach podopieczni Amerykanów nie nazywani są więźniami tylko _ pasażerami _. Zdaniem informatora _ Gazety Wyborczej _, rola Polaków ograniczyła się do udostępnienia lotniska w Szymanach i miejsca w Starych Kiejkutach. Nie mieli natomiast wstępu do willi, w której przetrzymywano więźniów.

bECFUuOR
Czytaj więcej i sprawie więzień CIA w Polsce
Polak ma zarzuty w sprawie więzień CIA w Polsce Prokuratura postawiła mu zarzuty _ bezprawnego pozbawienia wolności i stosowania kar cielesnych wobec jeńców wojennych _.
Miller: "Pinior jest kłamcą i łajdakiem" Ostre słowa Leszka Millera pod adresem byłego europosła Józefa Piniora, który twierdzi, że jest dokument regulujący funkcjonowanie tajnego więzienia CIA w Polsce.
bECFUuPm
KOMENTARZE
(0)