Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Potwierdzenie zameldowania. Jedna opłata od adresu

0
Podziel się:

Teraz opłata za potwierdzenie meldunku jest pobierana od jednego adresu, bez względu na to, ile osób jest pod nim zameldowanych.

Potwierdzenie zameldowania. Jedna opłata od adresu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od 1 stycznia br. każdy, kto potrzebuje potwierdzenia danych o osobach zameldowanych wraz z nim pod tym samym adresem, uzyska taki dokument po wniesieniu jednorazowej opłaty w wysokości 31 zł. Wcześniej, aby uzyskać takie poświadczenie należało wnieść opłatę za każdą osobę zameldowaną w mieszkaniu.

Teraz opłata jest pobierana od jednego adresu, bez względu na to, ile osób jest pod nim zameldowanych. Zmiana ta wynika z zapisów nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw z 7 grudnia 2012 r.

Wprowadzone zmiany uwzględniają postulaty m.in. studentów ubiegających się o stypendia socjalne albo miejsca w akademikach.

Tak jak do tej pory, osoby, które starają się o udostępnienie danych z ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych muszą złożyć wniosek. Do wniosku należy także dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty. Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, a odpowiedź otrzymamy w taki sam sposób (pisemnie lub elektronicznie).

Dane ze zbiorów meldunkowych oraz ewidencji wydanychi unieważnionych dowodów osobistych udostępnia organ gminy, natomiast dane z tych zbiorów, w odniesieniu do województwa, udostępnia wojewoda. Dane ze zbioru PESEL oraz z ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, udostępnia minister spraw wewnętrznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Relikt rodem z PRL potrwa o dwa lata dłużej Senat poparł nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Ustawa przesuwa zniesienie obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 roku.
Zmiany w prawie. Lepiej dla części rodziców i pacjentów? Ulgi podatkowe i becikowe nie dla każdego, ale za to więcej urlopu dla rodziców, którym urodziło się dziecko - to jedne z ważniejszych zmian przepisów, które wejdą w życie w tym roku.
Będzie łatwiej o paszport i meldunek. Jest się z czego cieszyć? Zmiany wprowadzą spore ułatwienia, ale to wciąż jedynie połowa sukcesu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)