Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
embriony
21.04.2013 19:23

Potrzebne uzupełnienie doniesienia w sprawie pojemnika do przechowywania zarodków

Z doniesienia, które wpłynęło do prokuratury wynika, że pojemnik służący do przechowywania zarodków znaleziono w prywatnej klinice okulistycznej w Poznaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

*Doniesienie w sprawie pojemnika do przechowywania ludzkich zarodków, który znaleziono w jednej z prywatnych, poznańskich klinik, musi zostać uzupełnione - powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus. *

Z doniesienia, które wpłynęło do prokuratury wynika, że pojemnik służący do przechowywania zarodków znaleziono w prywatnej klinice okulistycznej w Poznaniu, która jeszcze kilka lat temu oprócz działalności okulistycznej, zajmowała się leczeniem bezpłodności i stosowała procedurę in vitro. Według TVN24 osiem lat temu zrezygnowano z leczenia niepłodności, a trzy lata temu klinika zmieniła właściciela i to nowy właściciel zawiadomił prokuraturę o znalezionym pojemniku.

_ - Doniesienie dotyczy ujawnienia pojemnika, który służy do przechowywania zarodków, a nie samego przechowywania zarodków. Nie wiemy czy kiedykolwiek w pojemniku tym znajdowały się zarodki, nie wie tego sam zawiadamiający. Musimy przesłuchać składającego doniesienie, aby je uzupełnić _ - powiedziała dziś Mazur-Prus.

Sprawę poznańskiej kliniki skomentował w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. _ - Takich pojemników krążących po Polsce może być wiele, a co więcej nie mamy żadnej gwarancji, że nie dochodzi do handlu embrionami. Przeciwnie. Myślę, że możemy być pewni, że do takiego handlu dochodzi. I możemy też z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że na embrionach dokonuje się rozmaitych eksperymentów naukowych, z reguły prowadzących do uśmiercenia tych embrionów _ - powiedział minister.

_ - W Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach, ale na embrionach niemieckich. Natomiast naukowcy niemieccy 'importują' embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty _ - dodał minister.

Według TVN24 prof. Waldemar Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zamierza w tej sprawie zwrócić się z pytaniami do odpowiednich instytucji w Niemczech. _ - Zarzut, że dokonuje się handlu ludzkimi zarodkami jest przerażający. Z mojego punktu widzenia, jak znam środowisko medyczne, znam problemy związane z niepłodnością, z embriologią, z leczeniem metodami zaawansowanymi, naprawdę trudno jest mi to skomentować _ - podkreślił prof. Kuczyński w rozmowie ze stacją.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd poronił in vitro przed poczęciem Do poznańskiej prokuratury trafiło doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z możliwym uszkodzeniem lub zniszczeniem zarodków
Znaleźli zarodki dinozaurów. Mają 200 mln lat Te dwie rzeczy pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego dinozaury wzięły we władanie naszą planetę na dziesiątki milionów lat.
Trzech na trzech. Tak PO zdecyduje o in vitro Mrożenie zarodków tylko pod warunkiem ich późniejszego wszczepienia, umożliwienie kobietom decydowania o tym, ile zarodków miałoby zostać zamrożonych - m.in. takie rozwiązania ma rozpatrzyć zespół PO, którego celem jest wypracowanie jednego, klubowego projektu o in vitro.
Tagi: embriony, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz