Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
20.03.2014 17:28

Potępiają rosyjską interwencję militarną na Krymie

Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się dzisiaj za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Oświadczenie w tej sprawie wydały: Zjednoczona Partia Obywatelska, Partia BNF, Białoruska Partia Socjaldemokratyczna (Hramada), Białoruska Chrześcijańska Demokracja, kampania _ Mów Prawdę! _ i ruch _ O Wolność _.

_ Demokratyczne siły Białorusi zdecydowanie opowiadają się za integralnością terytorialną Ukrainy, potępiają rosyjską interwencję militarną na Krymie i uważają, że wciąganie naszego kraju w konflikt rosyjsko-ukraiński jest niedopuszczalne _ - głosi oświadczenie.

Sygnatariusze podkreślają, że naród ukraiński sprawiedliwie powstał przeciwko systemowi totalnej korupcji, całkowitego braku kontroli nad urzędnikami oraz nieudolnej polityce gospodarczej rządu, ale _ obecnie jesteśmy świadkami nowego etapu walki narodu ukraińskiego o prawo do wolności i samodzielnego decydowania o swoim losie _, a _ kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozpala separatystyczne nastroje w południowo-wschodnich obwodach Ukrainy i faktycznie dokonało aneksji Krymu z wykorzystaniem siły militarnej _.

Według białoruskich partii opozycyjnych _ budzi poważne zaniepokojenie fakt, że w konflikt może zostać wciągnięta Białoruś _. Ich zdaniem o takim niebezpieczeństwie świadczy rozmieszczenie na terytorium Białorusi dodatkowych rosyjskich kontyngentów wojskowych.

W połowie marca Rosja przebazowała do Baranowicz w zachodniej Białorusi, około 130 km od granicy z Polską, swój samolot wczesnego ostrzegania A-50 - poinformowała agencja Interfax, powołując się na białoruskie Ministerstwo Obrony, a także sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych, które będą stacjonować w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska. Wraz z samolotami transportowymi przerzucono personel techniczny z Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Partie opozycyjne podkreślają, że zarówno białoruskie elity, jak i wszyscy obywatele kraju powinni z sytuacji na Ukrainie wysnuć wnioski, które mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Białorusi, jej suwerenności oraz bezpieczeństwa narodowego.

Wyrażają przekonanie, że Białorusi potrzebna jest konsolidacja narodowa i zaprzestanie sporów, normalizacja stosunków z UE i USA, łącznie z integracją gospodarczą, zwolnienie więźniów politycznych oraz zapewnienie praw politycznych obywatelom.

Wśród innych postulatów wymieniają reformy gospodarcze, wprowadzenie uczciwych i przejrzystych reguł wyborczych oraz zależności władzy od narodu, a także zagwarantowanie statusu Białorusi jako państwa neutralnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś za niezawisłością Ukrainy. Dziwne? Nie chcielibyśmy, by na Ukrainie nastąpiła _ jugoslawizacja _, jak to się stało swego czasu na Bałkanach.
Majdan na Białorusi? Deklaracja Łukaszenki Prezydent Białorusi ponowił zapewnienie, że na Białorusi nie dojdzie do Majdanu. Wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna zachować integralność terytorialną.
Domagają się ochrony dla Rosjan na Ukrainie MSZ Federacji Rosyjskiej wyraziło oburzenie z powodu ostrzelania na Ukrainie kierowanego przez obywatela Rosji busa z turystami z Białorusi
Tagi: sytuacja na ukrainie, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz