Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Postępowania w Strasburgu będą płatne?

0
Podziel się:

Odpłatność za wniesienie skargi ma ograniczyć ich liczbę. Fundacja Helsińska protestuje.

Postępowania w Strasburgu będą płatne?
(Ene/Dreamstime)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzywa do odstąpienia od pomysłu wprowadzenia opłat za postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - co ma służyć ograniczeniu niezasadnych skarg. Wniosek Fundacji wspiera 11 Polaków, którzy wygrali w Strasburgu.

Różne formuły opłat za postępowanie przed Trybunałem zaproponował komitet pracujący nad reformą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka po konferencji w Interlaken, w dokumencie z 7 maja pt. _ Implementation of the Interlaken Declaration. Draft Report on the Access to the Court - Fees for Applicants _ - podała Fundacja.

Jedną z propozycji jest uiszczanie opłaty w momencie złożenia skargi - niezależnie od sytuacji finansowej skarżącego i kraju pochodzenia. Innym pomysłem jest wprowadzenie obowiązku składania w Trybunale depozytu, który byłby zwracany, jeżeli skarga zostałaby uznana za zasadną oraz zakończona wyrokiem stwierdzającym naruszenie praw człowieka przez zaskarżone państwo. Miałoby to na celu ograniczenie niedopuszczalnych skarg kierowanych do Strasburga.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się o odstąpienie od wprowadzania opłaty za wnoszenie skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wniosek skierowano do Piotra Świtalskiego - Ambasadora RP przy Radzie Europy, do Jakuba Wołąsiewicza - Ambasadora Tytularnego w Departamencie Prawno-traktatowym MSZ oraz do Jean-Paul Costa, Przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W opinii Fundacji, wprowadzenie odpłatności postępowania powoduje realne zagrożenie zmniejszenia się liczby zasadnych skarg wpływających do Trybunału.

_ - Prawo do nieograniczonej, bezpłatnej skargi indywidualnej stanowi podstawę europejskiego systemu ochrony praw człowieka _ - podkreślili autorzy wniosku.

_ - Wprowadzenie systemu zwalniania z kosztów, w którym to Kancelaria Trybunału będzie oceniała sytuację finansową skarżących będących w kraju, wydaje się skomplikowane i może prowadzić do wydłużania się i tak przewlekłej procedury. Z kolei ocena sytuacji finansowej skarżących przez sądy polskie może mieć skutek odstraszający i powstrzyma wielu poszkodowanych od wnoszenia skarg. Nie bez znaczenia jest również trudność ustalenia wysokości opłat w zależności od kraju pochodzenia skarżącego _ - zauważa HFPC.

Wniosek Fundacji poparło 11 skarżących, którzy skutecznie wnieśli skargi do Strasburga. Są to m.in. dziennikarka Helena Wojtas-Kaleta, Tomasz Bączkowski - organizator Parady Równości i Piotr Rachwalski ze _ skłotu _ we Wrocławiu. Wszyscy podkreślają, że gdyby nie nieodpłatność postępowania, nie wnieśliby skargi, którą Strasburg uznał za skuteczną.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)