Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopalacze
10.06.2010 18:47

Posłowie rozszerzają listę dopalaczy

Sejm zmienił ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Lista zakazanych substancji wydłuży się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(podfoto/iStockphoto)

Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, rozszerzającą wykaz zakazanych środków odurzających o kolejne tzw. dopalacze.

Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Poselski projekt nowelizacji - autorstwa PO - do wykazu środków psychoaktywnych objętych kontrolą dodaje mefedron i syntetyczne kanabinoidy. Sprzedawane jako _ kadzidełka _ kanabinoidy działają podobnie do marihuany. Mefedron, oferowany w Polsce m.in. jako _ sól do kąpieli _, ma działanie nieco podobne do metaamfetaminy.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce w sklepach tradycyjnych i internetowych. Dopalacze są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie, nawozy lub jako legalna alternatywa zabronionych środków.

W ubiegłym roku Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uniemożliwiając handel 17 substancjami. Pod koniec marca minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiadała przedłożenie projektu ustawy umożliwiającej wycofanie z obrotu na półtora roku substancji wzbudzającej podejrzenia, że może być szkodliwa dla zdrowia.

W tym czasie substancja byłaby badana w Agencji Oceny Technologii Medycznych. Od opinii Agencji zależałoby, czy substancja zostanie wpisana na listę zakazującą sprzedaży dopalaczy, które ją zawierają.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: dopalacze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz