Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie PiS zajmą się sprawą Amber Gold i wskażą winnych

0
Podziel się:

Partia wyjaśni, w jaki sposób "zielona wyspa" zamieniła się w "bursztynowe bagno".

Na zdj. Marcin P. założyciel Amber Gold
Na zdj. Marcin P. założyciel Amber Gold (PAP/ Adam Warżawa)
bESNkkER

- *_ Przygotowujemy raport, w jaki sposób "zielona wyspa" zamieniła się w "bursztynowe bagno"* _ - *informuje Krzysztof Szczerski. *Pojawią się w nim między innymi zarzuty złamania konstytucji.

- _ Zespół do spraw obrony demokratycznego państwa prawa przygotowuje raport o "amberpaństwie". Przygotowujemy raport, w jaki sposób rządy PO swoimi interesami oplotły państwo _ - zapowiada Krzysztof Szczerski, który kieruje pracami zespołu.

_ - Raport będzie opisywał stan wiedzy, jaką mamy dzisiaj. Powstanie jeszcze we wrześniu. Przedstawimy go jako raport otwarcia. Teza wyjściowa jest dość dramatyczna. Działania polskich władz ws. Amber Gold i OLT Express naruszają przynajmniej dwa z artykułów konstytucji. W polskim systemie prawnym oznacza to Trybunał Stanu _ - zaznaczył Szczerski.

bESNkkET

Poseł PiS przekonywał, że naruszone zostały art. 2 i 5 ustawy zasadniczej: _ art. 2 mówi o tym, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej _; zgodnie z art. 5 Rzeczpospolita Polska m.in. _ zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli _.

Szczerski dopytany, kto konkretnie - według PiS - ponosi odpowiedzialność konstytucyjną, odpowiedział: _ - Ta sprawa niestety jest rozlana bardzo szeroko po polskiej władzy publicznej: od pana premiera zaczynając, po jego ministrów, wszystkich tych, którzy odpowiadają za nadzór nad poszczególnymi częściami administracji, która była odpowiedzialna, żeby do takich spraw nie dochodziło _.

Posłowie PiS argumentowali podczas konferencji, że niezbędne jest powołanie przez Sejm komisji śledczej, która wyjaśni działania państwa ws. Amber Gold. _ Co dalej? Co jeszcze musi być ujawnione, żeby przełamać impas, żeby komisja śledcza mogła powstać? _ - pytał Andrzej Duda.

W czwartek w Sejmie informację w sprawie Amber Gold przedstawił premier Donald Tusk, ministrowie finansów i sprawiedliwości Jacek Rostowski i Jarosław Gowin oraz prokurator generalny Andrzej Seremet. Posłowie debatowali też nad projektem uchwały PiS w sprawie powołania komisji śledczej do sprawy Amber Gold. Ostatecznie głosami PO i PSL Sejm odrzucił projekt.

bESNkkEZ
Czytaj więcej o aferze Amber Gold w Money.pl
Jednak nie będzie upadłości OLT Express Spółka nie ma środków na pokrycie kosztów postępowania.
"To była łzawa historia o dzieciach". Premier... Premier Donald Tusk chce za wszelką cenę chronić syna - ocenił poseł PiS Marcin Mastalerek.
Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych Donald Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z liniami lotniczymi OLT Express.
bESNkkFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)