Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie negatywnie o zmianie planu NFZ

0
Podziel się:

W projekcie prezes NFZ zaproponowała wzrost dotacji z budżetu państwa o 938,7 mln zł na sfinansowanie leczenia osób nieubezpieczonych.

Posłowie negatywnie o zmianie planu NFZ
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych negatywnie zaopiniowały projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 r. Projekt zakłada wzrost przychodów z dotacji z budżetu państwa na leczenie osób nieubezpieczonych o blisko miliard.

Zmian w planie finansowym NFZ może dokonać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów po zaopiniowaniu przez sejmowe komisje zdrowia oraz finansów publicznych. Jednak opinie te nie są wiążące.

W projekcie prezes NFZ zaproponowała wzrost dotacji z budżetu państwa o 938,7 mln zł na sfinansowanie leczenia osób nieubezpieczonych, ale posiadających prawo do świadczeń np. dzieci, ale także na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych pacjentom za granicą. W planie na 2013 r. na ten cel było przewidziane 217 mln zł, zaś opiniowany projekt przewiduje po zmianie - ponad 1 mld 155 mln zł.

Zastępca prezesa NFZ Wiesława Kłos wyjaśniła podczas posiedzenia komisji zdrowia, że wzrost ten wynika ze zmiany sposobu weryfikacji prawa pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, czyli wprowadzenia od stycznia 2013 r. systemu eWUŚ, co skutkowało wzrostem identyfikacji osób, które same nie opłacają składki zdrowotnej, ale mają prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Chodzi o dzieci, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby bezdomne objęte leczeniem na podstawie decyzji wójta.

Dodała, że potrzeba wzrostu dotacji wynika ponadto ze _ zwiększonego zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane na podstawie decyzji prezesa Funduszu poza granicami kraju _.

Wiceprzewodniczący komisji zdrowia Jarosław Katulski (PO) złożył wniosek o negatywne zaopiniowanie projektu i komisja w głosowaniu poparła jego wniosek. Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) oczekiwał jasnego stanowiska od ministerstwa zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że takiego _ stanowiska resortu na chwilę obecną nie ma _. _ Jesteśmy cały czas w kontakcie i pewnym sporze z ministerstwem finansów _ - mówił i dodał: _ dopóki nie rozstrzygniemy z ministerstwem finansów tych kwestii, to nie można mówić, że mamy jednoznaczne stanowisko w tej sprawie _.

Podczas wtorkowego posiedzenia projekt zmiany planu finansowego NFZ negatywnie zaopiniowała też komisja finansów. _ Nie zgadzamy się z zaprojektowaną w tym planie zmianą wysokości dotacji z budżetu państwa o prawie miliard złotych _ - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Neumann mówił podczas posiedzenia komisji finansów, że ministerstwa zdrowia i finansów są obecnie w sporze, co do tego za jakie osoby składkę powinien opłacać budżet państwa i ile tych osób jest. _ Jest kwestia, że być może część osób nie dopilnowała swoich obowiązków czyli nie zgłosiła np. swoich dzieci (...) jako współubezpieczonych. Próbujemy cały czas weryfikować te dane (sprawozdania NFZ - PAP) (...) pod kątem uwag ministerstwa finansów _ - powiedział Neumann.

Dodał, że jedno z pytań brzmi czy osoba, która nie zgłosi do ubezpieczenia swojego dziecka powinna finansować je ze swojej składki czy powinien to pokrywać budżet państwa.

Wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych była już przedmiotem sporu między ministerstwem zdrowia, a resortem finansów w trakcie prac nad planem finansowym NFZ na 2014 r. Plan ten zyskał akceptację MZ, ale minister finansów nie podpisał go. Jak wyjaśniał wówczas rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, w przypadku braku akceptacji planu finansowego NFZ przez ministra finansów, Fundusz działa w oparciu o plan przedstawiony ministrowi zdrowia i sejmowym komisjom: finansów publicznych i zdrowia.

Jak mówił wówczas Neumann, minister finansów nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci. W planie NFZ na 2014 rok zapisano na ten cel 950 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
NFZ chce zabrać lekarzom 400 mln zł. Grożą strajkiem Medycy rodzinni zamkną gabinety, jeśli fundusz przeforsuje swoje plany. Dziś starcie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem.
Jest decyzja Sejmu w sprawie nowego budżetu Wyższa akcyza na wyroby spirytusowe i papierosy to nie jedyne zmiany czekające Polaków.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)